Особистий сайт Коваленка Сергія Івановича

Четвер, 02.05.2024, 01:41

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | Головна | Історія Артемівської школи | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід

Історія  Артемівської  школи

У Харківському слобідському полку було 20 шкіл , а в Ізюмському, на території якого розташувалася Артемівка, було 35 шкіл . У населених пунктах при церквах було відкрито, згідно царському указу, невеликі церковно-приходські школи, де вчили попи і дяки . Відомо, що в Печенігах ще в 1726 році при церкві святого Миколи була школа. В школах навчалися діти козаків, заможних селян і міщан . Навчання продовжувалося 2-3 роки . Перший рік вчили читати, другий - читати й писати, третій – читати, писати і рахувати .

Навчання дітей жителів с.Артемівка організовано почалось у 1824 році , коли утвердилися на Слобожанщині військові поселення і було створене таке в нашому селі . Хлопчики з 7 років зараховувались на службу і називались кантоністами . Вони були зобов’язані відвідувати школу кантоністів , де навчали читати, писати і рахувати . Навчання продовжувалося 3 роки . Школа казарменого типу  знаходилася в центрі розташування військової частини , в нашому селі вона була біля плацу в центрі села . Навчали дітей військові „нижних чинов и званий” , а також священики.

Після ліквідації військового поселення в Артемівці 1857 році , навчання дітей проводились у сторожці біля церкви в церковно-приходській школі . Вчителями були священнослужителі . А клас мав такий вигляд : на стіні висіла дошка з ганчіркою і крейдою , від неї , аж до протилежної стіни стояло один або два столи , біля них лави . З обох боків столу сиділи діти , а вчитель стояв в кінці столу , чи біля дошки і проводив заняття . З ним нерозлучно була лінійка або вказівка , якою він приводив до порядку бешкетників чи невстигаючих учнів . Церковно-приходська школа існувала при дерев”ній церкві часів військового поселення до 1900 року . З побудовою нового цегляного храму – Успенської церкви школу було переведено в сторожку біля неї . Працювала школа до перших років Радянської влади , одночасно з земським початковим училищем і була на ступінь нижча од нього .

Справжня школа – земське начальне училище було побудоване у 1885 році на громадські гроші по рішенню загально сільського сходу . Була вона дерев”на  , нагадувала велику сільську хату , що мала дві класні кімнати і коридор . Розташована була школа вище нинішнього Будинку культури . Після 1917 року в ній знаходилась сільська управа , а після громадянської війни –

сільський клуб , який проіснував до 1953 року , а потім будову розвалили . Першим учителем у цій школі був виходець з Курська Василь Васильович Пахомов . Культурний , вихований, добре освічений , він володів латинською і французькими мовами , добре грав на скрипці і чудово співав російські пісні . До 1900 року вчителем цієї школи працював також Михайло Сільванський . Йому було біля 25 років, закінчив 3 класи духовної семінарії , і з 1900 року працює дяком Успенської церкви  у нашому селі . 2-3 рази на тиждень в школу приходив священик і читав учням Закон Божий . Цим священиком був Микола Ястремський, який очолював Успенську церкву у нашому селі з 1903 року . Йому було біля 35 років , проживав в Артемівці з 1893 року у церковному будинку . будинок цей зберігся і донині . Там був довгий час розташований фельшерсько-акушерський пункт .

Школу відвідували діти заможних селян, середняків , діти бідних селян були у невеликій кількості , вони  ходили в основному в церковно-приходську школу . Дисципліна серед учнів була на висоті і трималася на заповідях Петра Першого „Батіг – найкращий вихователь : і боляче , і не дуже покалічить”. Хоча в ті часи застосовували різки . Навчання в школі продовжувались три роки . По закінченню навчання з школи виходили грамотні молоді люди з гарним почерком , і які знали усний рахунок , вміли добре читати . Ця школа згадувалася в описі с.Артемівки в довіднику, що побачив світ у 1903 році : „При речке Гнилице находится еще одно людное село – Артемовка с 4,5 тисячами жителей , школою , лавками и ярмаркой ”.

Приблизно в 1905 році почалося будівництво нової школи в селі . В ті часи головою земської управи Вовчанського повіту був Колокольцов Василь Григорович . При його безпосередній участі в повіті було збудовано більше 100 шкіл , реальних училищ, гімназій і серед них – школа в Артемівці .Будівництво здійснювалось за рахунок бюджету повіту . Колокольцев вибрав місце і керував будівництвом школи .

Вона відзначалась гарним плануванням, мала чотири просторі світлі класні кімнати і офіційно звалась начальне земське училище , статус її був вищий у порівнянні з цирковно-приходською школою. У школі була достатня кількість наочних посібників , підручників , літератури для шкільної бібліотеки. Приділялась увага сільським учителям : їх забезпечували квартирами, паливом , гасом , транспортом . Школу спочатку збудували в селі П”ятницькому з дуба , а потім перевезли в Артемівку, тому будівництво було завершено у стислі строки у 1905 році .

Першими вчителями в новій школі у 1905 – 1907 роках були Катерина Павлівна і Марія Павлівна – попові дочки . У 1908 р. після закінчення учительської гімназії прибула за призначенням в Артемівку Яншина Олена Костянтинівна . Вона була добре освіченою , дворянка, працювала до 1917 року.

В 1910 році з міста Орел прибув молодий вчитель гімназії Альошин Афанасій Антонович і працював в ній вчителем , директором до 1952 року . Це був вчитель „від Бога” . Він народився для школи , для учнів , для педагогічної

роботи . Добре пам”ятав Колокольцова , мав енциклопедичні знання , зібрав велику бібліотеку, щедро ділився з усіма своїми знаннями і досвідом .

Під час громадянської війни вчителював наш земляк , артемівець Дубина Михайло Самсонович . Вчителювали також Володимир Володимирович і Ксенія Павлівна – вихідці із сім”ї священика .

В ці буремні роки школа працювала не регулярно, але вчителі не залишали учнів , а продовжували нести „розумне , добре, вічне”.

В середені 20-х років в школі було засновано піонерську організацію . Першими піонерами стали Донців П.Г. , Прошутя А.С., Кизим Т.Я. , піонервожатим став Гела Олександр Іванович.

Після Жовтневої революції і особливо після закінчення громадянської війни почали створюватися лікнепи , хати-читальні . Їх призначення – дати елементарну освіту ( грамотність )  селянам , бо неосвічені люди не могли будувати нову державу . Заняття проводили в першу чергу вчителі після занять з учнями , а також учні старших класів .

В 1928 році в селі сталася значна подія – в школі було введено семирічний період освіти , а до того він був чотирирічний . Зміна відбулася завдяки наполяганню Бережної Ялосовети Максимівни і письмових заяв учнів , серед них Сердюка І.А. , Кизима Г.Я. , Лозового Г.П. , Кипенка Д., Ківшаря А. В 1929 році в Артемівську семирічну школу директором було направлено Старушневича Віталія Олександровича , 1890 року народження , комуніста , громадського активіста , організатора боротьби з куркульством , за створення созів і артілей . На початку 30-х років школа збагатилася новими викладачами . Приїхали біолог Мухін Іван Васильович , історик Лебідь С.В. , біолог Мірошниченко Г.В. . Покращилось викладання предметів , підвищилась успішність учнів . Велика увага приділялась прищепленню дітям любові , поваги до селянської праці батьків . З цією метою нижче школи – де в даний час спортмайданчик – було організоване учнівське дослідне поле , на якому вирощувались сільськогосподарські культури , проводилися досліди і заняття . Ділянки були зразкові , багато селян відвідували їх , дивувались успіхами учнів і звичайно хвалили їх за старанність .

В 1930 році Старушкевич В.С. перейшов працювати в райцентр Печеніги завідуючим районним відділом освіти , а в Артемівську семирічну школу директором призначили Стришенка Володимира Андрійовича . До того часу він був завідуючим початкової школи в Ганнівці . Він викладав математику , а його дружина була вчителькою молодших класів . 9 років керував школою Володимир Андрійович , але в 1939 році його було переведено завідуючим початкової школи в Куп’янський район , причина – найнижча серед семирічок району успішність учнів Артемівської семирічки .

В 1931 році 23 учні  вперше закінчили семирічну школу, що на той час було великим досягненням . Десять випускників і серед них Кизим Тимофій Ягорович , Сердюк Іван Андрійович , Прошуся Андрій Семенович, Лозовий Григорій Пилипович, Скорик Никифор Федорович (нині живе в Бердянську ) після закінчення короткотермінових педагогічних (учительських) курсів стали працювати вчителями молодших класів .

В 1939-1940 роках директором семирічки в селі працював Вільний Петро Панасович , якого направило в Артемівку облоно з Нововодолазького району . Він викладав українську мову і літературу, але в 1940 році його призначили заврайоно в Печенігах і директором став Срібний (ініціали невідомі) , який після початку війни евакуювався на схід країни . На зміну йому директором призначили Дульдієра (ініціали невідомі ). Він був на цій посаді до самої окупації села німцями .

В 1939 році семирічка була перетворена на Артемівську середню школу з десятирічним строком навчання з 1929 року вона називалася Артемівська неповна середня школа . Але війна не дала змоги дітям закінчити 10 класів , в 1941 році випускниками стали 8 і 9 класи .

В кінці 30-х років в школі працювали Шевченко Василь Федорович , вчитель фізичного виховання , Нелін Микола Гаврилович , Вчитель біології, Дорошенко Ліна Романівна, вчитель початкових класів , Купріянов Сава Федорович , вчитель початкових класів , а потім російської мови і літератури , Неліна Олександра Василівна , Гужва Ягор Іванович та інші .

В Артемівці перед війною працювало три початкових і семерічна школа. Семирічна була в центрі села в будівлі зробленій за часів Колокольцова Василя Григоровича . Одна початкова була на Макарівні , в колгоспі ім. Шевченка , на стику нижньої вулиці і Колісниківки була друга початкова школа, а на Стариків ці приблизно де нині проживає Чирва Іван Панасович була третя початкова школа. Перші дві школи працювали до початку 70-х років, а на Стариківці по війні її вже не було .

В початкових школах десятиліття пропрацювали ентузіасти народної освіти Коваль Катерина Кузьмівна , Бондар Марія Петрівна, Бондар Олександра Федорівна, Юрченко Даша Миколаївна.

Всього в 1940 році школу відвідувало біля 600 учнів з них біля 400 ходили в семирічку . Заняття проводились у дві зміни, причому друга зміна навчалася при гасових лампах . Паралельних молодших класів було по три кожен рік , а старших по два .

В 1937 році завідуючим школи на Макарівні був Альошин А.А. . В цьому ж році стала працювати вчителькою в цій школі Котенко Люба Федорівна . В роки війни вона стала підпільницею . В 1939 році завідуючим учбовою частиною Артемівської уже середньої школи став Андрус Федір Тихонович , 1909 року народження , який викладав учням історію і географію . Член партії , знятий з військового обліку за станом здоров”я , Федір Тихонович в грізний передвоєнний час виховував дітей патріотами , захисниками своєї Вітчизни , яку безмежно любив і сам . Вчителькою працювала і його дружина Миля Андріївна, прибули вони з Нової Олександрівки , де Федір Тихонович був директором школи .

В 1941 році в нашу школу прибув за направленням з районо учитель німецької мови Балетов , який у роки війни став зрадником і служив у німців начальником поліції колишнього Печенізького району .

Почалася війна і на захист Вітчизни на фронт , у партизанські загони стали вчителі Андрус Федір Тихонович , Дорошенко Діна Романівна , Нелін Микола Гаврилович , Купріянов Сава Федорович , Костенко Любов Федорівна , Прошуся Андрій  Семенович та інші . Частина з них загинула , інші були поранені , але майже всі отримали державні нагороди . Брали участь у війні також Зубко Іван Феодосійович , Селевко Дем”Ян  Петрович , Юрченко Іван Петрович , Марченко Петро Миронович , Хоменко Микола Артемович , Сердюк Іван Андрійович , котрі вчителювали в Артемівці пізніше .

З 1 вересня 1941 року учні майже не навчалися в школах , бо приміщення були зайняті військовими частинами  для розквартирування , розміщення штабів , а також польових військових госпіталів . Після заняття села німцями в школі знаходився вже німецький військовий госпіталь завдяки цьому будівля школи залишилася неушкодженою , але всі шкільні меблі і обладнання  було знищено .

Після визволення села в лютому 1943 р. Артемівська школа відновила свою роботу і вже у вересні учні села сіли за парти . Писали на газетах (в газетах матеріал друкувався лише з одного боку), чорнило робили з бузини . від неправильного приготування воно часто розходилося на папері . Учні були погано одягнені , погано взуті , часто були голодними . В один клас ходили різні за віком діти : і малі , і майже парубки . Крім того учні багато уваги приділяли домашньому господарству , доглядали за меншими братами і сестрами , оскільки всі дорослі були на роботі – відбудовували колгосп . Не рідко і діти працювали , заміняючи дорослих , що були  на фронті . Але все таки вчилися , із задоволенням здобували знання .

Про життя-буття школи згадується в районній газеті “Сталінський заклик”. В № 17 від 5 квітня 1944 р. говориться : “Учні 2 класу Артемівської школи у вільний від занять час з любов”ю  обладнали могили бійців і офіцерів Червоної Армії , які загинули в боях за визволення села Артемівка.    Г.Донцова ”. В №  75 від 19 вересня 1954 р. вміщено допис голови сільради Бондаря П.К. під назвою “Учні збирають кукурудзу”. Ось він . “У вільний від занять час учні Артемівської середньої школи допомагають колгоспникам у польових роботах . Днями на збиранні кукурудзи в колгоспі імені Будьоного було 150 учнів школи . Разом з ними в роботі прийняли участь вчителі т.т. Ріпа , Походенко та інші . За кілька годин вони зібрали кукурудзи на площі 24 га. Колгоспники артілі дуже задоволені такою допомогою ”.

Першим директором після війни була призначена Андрус Миля Андріївна , дружина довоєнного завуча школи Федора Тихоновича , який загинув . Вона прийняла дарунок від жителя села Жадана А.А. , який за власні заощадження придбав для школи  дзвінок , глобус , навчальні посібники . В цей час прийшли нові учителі Кизим Любов Ягорівна , Донцова Настасія Василівна .

Після закінчення війни почали  повертатися вчителі-чоловіки : Седюк Іван Андрійович , Прошуся Андрій Степанович . Іван Андрійович в 1947 р. після звільнення Андрус М.А. тимчасово виконував обов”язки директора школи , його ж в цьому році змінив Золотов Олександр Андрійович , а завучем став працювати Андрій Степанович Прошутя . Так вони і працювали до 1954 р. До війни Золотов О.А. був учителем в Печенігах , а в Артемвці  став розумним керівником і організатором освіти . Його до цього часу з повагою і пошаную згадує старше покоління артемівців.

Взагалі п”ятидесяті роки залишили добру пам”ять про себе . Йшло оновлення , відбудова країни після війни . Покращилось життя селян . Педагогічний колектив школи поповнився високоосвіченими вчителями , які після військової служби , закінчення учбових закладів прибули в Артемівку.

Це  Хоменко Микола Артемович , Селевко Дем”ян Петрович І Селевко Катерина Василівна , Зубко Іван Федосійович , Юрченко Іван Петрович і Юрченко Даша Миколаївна , Харченко Петро Миронович , Тертишна Антоніна Павлівна , Шуліка Ганна Дмитрівна , Пацьора Гання Григорівна , Ріпа Петро Панасович і Ріпа Віра Яківна , Сердюк Віра Олексіївна та інші .

Це був період , коли і вчителі хотіли навчати дітей і діти хотіли навчатися . Покращала матеріальна база в школі , обладнувалися класи-кабінети : біологічний , фізичний , хімічний . Працювали предметні гуртки , учні їздили на екскурсії , ходили в походи , займалися краєзнавчою роботою , допомагали колгоспам .

1954 р. директором школи був призначений Хоменко Микола Артемович , досить начитана розумна людина , яка змогла об”єднати і повести за собою колектив учителів . Завучем при  ньому працював Селевко Дем”ян Петрович , а потім Зубко Іван Федосійович . І працювали ці керівники школи і вчителі добре , вони організовували дійсно боротьбу за якість знань учнів , за їх успішне виховання і навчання . Досить сказати , що за період перебування Хоменка М.А. на посаді директора школи в 1954-1964 рр. з школи вийшло 12 дітей , котрі закінчили навчання з золотою чи срібною медаллю . В ці ж роки побудували вище школи з саману майстерню . В ній розміщалися деревообробні верстати , столи , лещата , а також мався набір необхідних інструментів . Учні знайомилися з основами столярної і слюсарної справи . Незмінним вчителем праці був Прошуся А.С.

Також в кінці п”ятидесятих в школі було започатковано навчання старшокласників на курсах трактористів , що дало змогу випускникам отримувати посвідчення механізаторів і працювати на ланах і фермах. Чудова була в школі кролеферма , добре впорядковане , доглянуте дослідне поле , значний набір спортивних снарядів і інвентарю .

В 1963 р. директором школи призначили Зубка Івана Федосійовича .

А з 1965 р. школу очолила Шуліка Ганна Дмитрівна , яка до того працювала завучем . Досить енергійна , наполеглива , жорстка в роботі , з твердим характером , вона 21 рік була директором школи . При ній була побудована нова будівля школи на 5 класних кімнат . Будувала наймана бригада , але всі допоміжні роботи виконували вчителі , учні , транспорт надавав радгосп . Вона подала ідею і разом з директором радгоспу Стрельченком втілила в життя нову форму навчання дітей сільській професії – механічне доїння корів в радгоспі учнями школи . Десять років учні з задоволенням відвідували такі уроки праці . Продовжували працювати також курси по підготовці трактористів .

За час керуванням школою Ганна Дмитрівна дала путівку в життя сотням дітей і десятки з них , наслідуючи приклад директора , стали вчителями . В недалекому минулому і сьогодні більшість вчительського колективу в Артемівській середній школі становлять 11 випускники . Під керівництвом Шуліки Г.Д. була добре поставлена  спортивно-масова і гурткова робота , була введена кабінетна система навчання , широкий розмах набрала художня самодіяльність дітей , а також екскурсійна і туристична . Досить міцним були зв”язки  школи з радгоспом . Колектив господарства побудував табір праці та відпочинку на березі Печенізького “моря ” , в якому діти проводили літні канікули , спеціалісти сільського господарства з вчителями неодноразово проводили вечори профорієнтації з учнями . Закінчила Ганна Дмитрівна своє директорування  під час будівництва нової двоповерхової школи . Завдяки їй , а головне завдяки голові Чугуївської районної ради Кулику Володимиру Юрійовичу школа була побудована і в 1987 р. учні з радістю переступили поріг найкращої школи в районі . В 1986 р. Шуліка Ганна Дмитрівна залишила посаду директора школи , але продовжувала працювати вчителем математики . В 1988 р. вона виїхала на місце проживання до дочки у місто Харків , а в 1995 р. її не стало . Пропрацювавши більше тридцяти років на ниві освіти , з них майже чверть століття на чолі школи , Ганна Дмитрівна залишила добрий слід і добру пам”ять в артемівців , хоча й нарікань на неї було багато .

Завучами під керівництвом Шуліки Г.Д. були Зубко І.Ф. , Біленський І.А.

З 1986 по 1993 р. директором школи працювала Семеляк Л.Г.

З 1993 по 1995 р. директором школи працював Яценко О.І.

Весною 1995 р. директором школи була призначена Змієвська Любов Іванівна , яка з 1986 по 1995 р. працювала завучем .

На сьогоднішній день в Артемівській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів 22 вчителя і навчається близько 200 учнів . Вчителями , що залишили помітний слід і добрі спогади учнів останнього періоду є Походенко Галина Прокопівна , Жадан Валентина Михайлівна , Фисун Любов Павлівна , Шматько Володимир Ягорович , Кривенко Євдокія Хомівна , Ріпа Віктор Петрович та інші .

За матеріалами історичних досліджень

Кизима Володимира Олександровича