"ПРИРОДА – ЦЕ КАЗКА, ЯКУ ТРЕБА ЧИТАТИ СЕРЦЕМ" Виступ агітбригади „Джерело”
Мета: поглибити знання учнів про природу та її об'єкти; розвивати естетичний смак; сформувати вміння відкривати красу природних об'єктів; сприяти вихованню в учнів любові до рідної природи, бажання оберігати її; привернути увагу учнів до екологічних проблем нашої держави.
1-а ведуча. Шановні вчителі, школярі та гості! Ми щиро раді, що Ви завітали на наш виступ, який називається «Природа — це казка, яку треба читати серцем». А підготували його у вигляді журналу.
2-а ведуча. Перша сторінка нашого журналу має назву «Щастя - це бути з природою, бачити її, розмовляти з нею».
Квіти відігравали велику роль у житті всіх народів. Ними прикрашають вівтарі й місця жертвоприношень, вони були цілющими ліками, охоронцями домашнього вогнища. Можливо, тому безліч легенд, оповідань, міфів і казок, що є в різних народів, присвячено квітам.
1-а ведуча. В українському фольклорі є чудова розповідь про Квітку конвалію та її виникнення. У ній говориться, що ці квіточки, подібні до перлин, є не що інше, як щасливий сріблястий сміх лісової русалки — Мавки, яка вперше відчула радість великого, щирого, взаємного кохання.
2-а ведуча. А чи відомо вам, що квіти вміють розмовляти? Так, квіти можуть розповісти нам про погоду. Квіти льону зі сходом сонця розкриваються та голубіють — день буде ясний, не розкриваються — день буде сірий і похмурий.
1-а ведуча. А ще квіти можуть підказати нам годину. Так, квітка маку розкривається о п'ятій годині, а закривається о 14-й, кульбаба розкривається о 8 годині, а закривається о 15-й.
2-а ведуча. Відомо, що багато квітів, а також інших рослин, не тільки приносять нам красу й користь, але й лікують. Але це вже наступна сторінка нашого журналу — «Природа — найкращий з лікарів. Вона виліковує — своїх хворих».
1-а ведуча. Відомо, що багато живих організмів приносять людині користь. Багато серед них є рослин. Я хочу розповісти вам про рослину, яку ви добре знаєте,— про сосну. Якщо ви були в сосновому лісі, то, напевно, відчували, як добре там дихати. Ви не замислювалися чому? Фітонциди — леткі речовини, які сосна виділяє, згубно діють на туберкульозну паличку та інші мікроби. Із глиці сосни виготовляють екстракти для хвойних ванн, з висушених бруньок — ліки від хвороб верхніх дихальних шляхів. А чи відомо вам, скільки вітаміну С міститься у хвої? З 1 тонни хвої можна одержати 5 тисяч денних порцій вітаміну. Така вона корисна, вічнозелена красуня. А чи відомо вам, чому сосна не скидає своє вбрання на зиму?
1 -й учень. Було це під осінь, давним-давно. Пташки відлітали у вирій, шукаючи тепла, зелені й поживи. Одна пташка скалічила собі крильце, не змогла відлетіти. Настала зима. «Найкраще мені буде в лісі,— подумала пташка.— Дерева допоможуть мені заховатися від негоди. Адже у них є листя». Спершу вона звернулася по допомогу до берези. Але вона відмовила їй. Попросила пташка і в дуба, і в ліщини, але ніхто не хотів зарадити їй у біді. І тоді сосна запропонувала заховатися їй під своїми гілочками, а ялівець дав їй свої плоди. Одного дня подув північний вітер і заморозив усі дерева. Вони стали сумні й утратили своє листячко. «Чи можу я заморозити листя всіх дерев?» — спитав вітер у Мороза. «Ні,— відповів зимовий цар.— З дерев, що дали пташині притулок, не можна листя забирати». І з того часу із сосни не спадає листя.
2-а ведуча. Третя сторінка говорить: «Природа — такий же унікум, як картина Рафаеля. Знищити її легко, відновити неможливо».
Виходить рибка, плаче.
1-а ведуча. Чуєте? Хтось плаче. Хто ти?
Р и б к а. Я — рибка.
1-а ведуча. А чого ти плачеш?
Рибка
Ой, біда!
Люди, що то за вода?
Може, вам і добре пити.
А мені в ній важко жити.
І на дні, і у воді —
Хімікати в ній усі.
А вода ж була колись...
Люди! Звідки ви взялись?
Люди! Трохи совість майте!
Бідну річеньку спасайте!
2-й учень
Дивлюсь я на небо,
Та й думку гадаю:
Що ми після себе
На світі лишаєм?
Ліси наші в'януть,
Нема більше рік,
Пташки покидають
Край рідний навік.
Нечисте повітря,
У грунті — нітрати,
І слово «Чорнобиль»
Нам страшно згадати.
І щоби на світі не сталось біди,
Шануймо природу повсюди й завжди!
3-й учень
Чи знаєш ти, світе,
Як сиво ридає полин,
Як тяжко, як тужно
Моєму народу болить?..
2-а ведуча. Чорнобиль... Чорний біль нашої землі. І скільки б не минуло років, все одно це слово полум'янітиме в нашій пам'яті чорним вогнем скорботи. Як грізне попередження було послано нам зорею Полин...
«...Засурмив третій Янгол, і велика зоря впала з неба, палаючи, як смолоскип. І впала вона на третину річок та водні джерела. І ймення зорі цієї Полин. І стала третина води, як полин, і багато людей повмирало з води, бо згіркла вона...» (Апокаліпсис).
1 -а ведуча. 26 квітня 1986 року о 1 годині 23 хвилини на четвертому блоці Чорнобильської атомної станції вибухнув реактор. 70 тонн ядерного палива та 700 тонн радіоактивного графіту були розсіяні в районі аварії. 26 квітня 1986 року. Ця дата надовго залишиться у пам'яті людства... Дата відліку смертей, трагедій, хвороб.
4-й учень
Всі криниці — в целофанових капшуках.
Всі колодязі затушковані.
Питали тоді одне-однісіньке:
Де знайти кілометри целофану
На рукотворне Київське море
Чи бодай на Десну зачаровану,
З якої Київ п'є воду?
За безладу безмір, за кар'єри та премії,
Немов на війні, знову вихід один.
За мудрість всесвітню дурних академій
Платим безсмертям — життям молодим.
2-а ведуча. Ти підкорила Всесвіт, Людино. Ти приборкала стихію, ти злетіла до чужих планет і лишила там свій слід. Ти створила штучний розум і проголосила свою вищість над ним. Ти контролюєш вітер, тримаєш у руках смерть і хизуєшся цією зброєю. Ти думаєш, що стала богом, коли змінила зиму на літо та підкорила собі Природу, та не помітила пасток, які сама собі розставила. Бо не минає безслідно варварське вторгнення у те, що створено не тобою та раніше за тебе. Зупинися на мить, Людино! Що ти залишиш нащадкам? Неповторний живий світ чи самотнє згарище? Ти — автор своїх вчинків і рішень. Ти ще можеш щось змінити...
Учитель. Остання, четверта сторінка нашого журналу — «Перемогти труднощі можливо лише тоді, коли про них знаєш». Це — цікава вікторина. Запрошуємо учнів взяти участь у ній.
1. Яка болотна рослина може замінити вату? (Мох сфагнум)
2. На якому материку нема жодної річки? (В Антарктиді)
3. Чому верхівка ялини завжди гостра?
(Поки живе — росте безперервно у висоту)
4. Найбільша змія. (Анаконда)
5. «Найстрашніший звір на Землі». (Людина)
6. У її листі містяться вітаміни С і К, провітамін А, корисні мінеральні солі
та білки. Навесні з неї варять зелений борщ. З неї можна виробити
зелену фарбу. У давнину з її волокон виробляли мішковину. (Кропива)
7. Картина, на якій зображено природу. (Пейзаж)
8. Який птах може літати хвостом уперед? (Колібрі)
9. Перша сестра — від квітів рябіє,
друга сестра — палить, як вогнище,
третя сестра від дощів мокра,
а четверта сестра сувора — жах!
(Чотири пори року)
10. Які жуки, до того як вилетіти, три роки проводять під землею? (Хрущі)
11. Назвіть найбільшу ягоду. (Гарбуз)
12. Найбільший ворог жаб. (Лелека)
13. В яких ссавців серце важить 1 т? (У синього кита)
14. Як дерево називається, що літом в білий пух вдягається? (Тополя)
15. Які іменники живуть тільки взимку? (Сніг, лід)
16. Навесні повисне —
усе літо кисле.
А солодке стало —
як на землю впало.
(Яблуко)
17. З молоком, а не корова. Літає, а не соловей. (Кульбаба)
18. Є трава-полівка,
синя голівка.
По краях коронки –
Зубчики-воронки.
(Волошка)
19. Ікру похвалили,
а юшки не зварили.
(Баклажан, кабачок).