Особистий сайт Коваленка Сергія Івановича

Вівторок, 14.05.2024, 09:15

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | Головна | Урок 14. Вступ. Клітина | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід

Урок 14. Вступ. Клітина

Тема. Вступ. Клітина.

Мета уроку: - узагальнити, систематизувати, відкоригувати та проконтролювати набуті учнями знання з тем «Вступ», «Клітина»:

- розвивати навички узагальнення та систематизації знань, уміння застосовувати засвоєні знання для виконання завдань, що ґрунтуються на цих знаннях.

Методи та методичні прийоми: репродуктивний, пошуковий.

Тип уроку: урок узагальнення, систематизації і перевірки знань, умінь і навичок.

Наочність та обладнання: мікроскоп, лабораторне обладнання, необхідне для виготовлення тимчасового мікропрепарату, таблиці «Будова рослинної клітини», «Будова тваринної клітини», колекції електронних зображень клітин і схеми мітозу, німі схеми будови рослинних клітин на дошці, моніторі комп'ютера, на дидактичних картках.

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і завдань уроку.

З початку нового навчального року ми почали вивчати новий предмет - біологію, поглибили знання про живу природу, отримані при вивченні природознавства, і ознайомилися з будовою та функціями клітини і деякими її органелами. Сьогодні у вас є можливість продемонструвати свої знання як усно під час повторення матеріалу, так і письмово при виконанні контрольних завдань.

Завдання уроку.

1. Узагальнити знання з теми.

2. Перевірити вміння, набуті при виконанні практичних робіт.

3. Перевірити уміння застосовувати набуті знання з теми під час роботи з контрольними завданнями.

II. Узагальнення, систематизація і закріплення знань.

А. Бесіда за запитаннями:

1. Що вивчає біологія? Коли виникла ця наука?

2. Які біологічні науки ви знаєте?

3. Назвіть основні ознаки живого.

4. Які методи використовують для вивчення організмів?

5. Який метод використовують для вивчення клітини?

6. Назвіть основні частини світлового мікроскопа.

7. Визначте збільшення мікроскопа, яке можна отримати, якщо об'єктив збільшує у 20 разів, а окуляр у 15 разів.

8. Назвіть і покажіть на таблиці основні частини клітини.

9. Укажіть функції основних органел клітини.

10. Як відбувається ріст і розвиток клітини?

11. Як клітини розмножуються?

12. Чому дочірні клітини є точною копією материнської?

13. Чим процес росту клітин відрізняється від процесу розмноження?

14. Доведіть, що клітина має всі ознаки живого.

Б. Перевірка вмінь і навичок виготовлення мікропрепарату і роботи з мікроскопом - самостійна робота парами: 2-4 учні біля стола учителя - один готує мікропрепарат, іншій - спостерігає разом з учнями класу за його роботою, потім коментує правильність виготовлення мікропрепарату і роботи з мікроскопом.

III. Перевірка знань фактичного матеріалу, глибини його усвідомлення (на розсуд учителя - вибір завдань груп А, Б або В).

І варіант

A. Завдання з відкритими питаннями (загальна сума балів за, правильно виконані завдання - 12).

1. Назвіть органічні речовини, що входить до складу клітини.

2. Намалюйте (роздивіться на дошці, карточці, моніторі комп'ютера на розсуд учителя) схему будови клітин листка елодеї укажіть, яку вони мають будову.

3. Назвіть функції: клітинної оболонки, ядра, мітохондрій.

Б. Тестові завдання: оберіть одну правильну відповідь (за кожне правильно виконане завдання 1 бал)

1. Представників тваринного світу вивчає наука:

а) екологія; б) мікологів; в) ботаніка; г) зоологія.

2. Збільшення маси і розмірів тіла організмів - це процес:

а) розвитку; б) росту: в) живлення; г) обмін речовин.

3. Здатність організмів переходити зі стану спокою в активний стан під впливом чинника - це:

а) рух; б) подразливість; в) ріст; г) розвиток.

4. Уперше під мікроскопом власної конструкції побачив клітини.

а) Роберт Гук; б) Антоні ван Левенгук; в) Матіас ІІІлейден; г) Рудольф Вірхов.

5. До неклітинних форм життя відносять:

а) гриби; б) мікроорганізмів; в) віруси; г) неклітинних форм не існує.

6. Хлорофіл входить до складу пластид:

а) хлоропластів; 6) хромопластів; в) лейкопластів; г) усіх пластид.

7. Центром керування всіма процесами життєдіяльності клітини є:

а) мітохондрії; б) хлоропласти; в) ядро; г) вакуолі.

8. Основну роль у передачі спадкової інформації під час поділу клітини відіграють:

а) мітохондрії; б) хлоропласти; в) хромосоми; г) цитоплазма.

9. Безперервність життя на Землі забезпечує процес:

а) живлення; б) росту; в) подразливості; г) розмноження.

В. Комбіновані завдання (загальна сума балів за виконані завдання - 12).

Завдання з вибором однієї правильної відповіді (за правильні виконане кожне тестове завдання - 0.5 бала).

1. Життя в усіх його проявах вивчає наука:

а) зоологія; б) ботаніка; в) екологія; г) біологія.

2. Наука мікологія вивчає:

а) гриби; б) рослини; в) тварини; г) бактерії.

3. Постійні мікропрепарати виготовляють для:

а) тривалого збереження; б) негайного використання.

4. Клітинна оболонка входить до складу клітин:

а) рослин; б) тварин; в) усіх організмів.

5. Відтворення собі подібних здійснюється завдяки;

а) росту; б) подразливості; в) розмноженню: г) розвитку.

6. Термін «клітина» уперте запропонував:

а) Антоні ван Левенгук, б) Роберт Гук, в) Ян Пуркіньє, г) Роберт Броун.

Завдання з вибором кількох правильних відповідей (за правильно виконане завдання - 1 бал).

1. Клітинну будову мають:

а) гриби; б) бактерії; в) віруси; г) рослини.

2. Постійними структурами клітини є:

а) мітохондрії; б) цитоплазма; в) клітинні включення; г) клітинна мембрана.

3. До органічних речовий клітини відносять:

а) мінеральні солі; б) білки; в) воду; г) вуглеводи.

Завдання на встановлення відповідності (за правильно виконане завдання - 1,5 вала)

1. Установіть відповідність між властивостями організмів і їх характеристикою.

1 живлення

2 виділення

3 ріст

4 подразнення

А збільшення розмірів і маси організмів

Б здатність організмів переходити із стану спокою в активний стан

В забезпечення організму поживними речовинами

Г поглинання кисню з повітря

Д видалення з організму продуктів життєдіяльності

2. Установіть відповідність між частинами клітині та їхніми функціями.

1 клітинна стінка

2 хлоропласти

3 цитоплазма

4 ядро

А зберігає спадкову інформацію

Б об'єднує всі частини клітини і забезпечує їх взаємодію

В є своєрідними енергетичними «станціями» клітини

Г підтримує форму клітини

Д здійснюють процес фотосинтезу

Завдання з відкритим питанням (за правильно виконане завдання 3 бали)

Завдяки якому механізму відбувається точна передача спадкової (інформації від материнської клітини дочірнім?

ІІ варіант

A. Завдання з відкритими питаннями (загальна сума балів за виконані завдання 12 балів)

1. Назвіть неорганічні речовини, що входять до складу клітини.

2. Намалюйте (роздивіться на дошці, на карточці. моніторі комп'ютера - на розсуд учителя) схему будови клітин шкірки луски цибулі та вкажіть їх будову.

3. Назвіть функції: клітинної мембрани, хлоропластів, клітинних включень.

4. Як пов'язані між собою процеси розмноження розвитку клітин?

Б. Тестові завдання: оберіть одну правильну відповідь (за кожне правильно виконане завдання 1 бал)

1. Представників рослинного світу вивчає наука:

а) зоологія; б) ботаніки; а) мікологія; г) мікробіологія.

2. Поглинання і засвоєння поживних речовин з навколишньою середовища це процес:

а) дихання; б) живлення; в) ріст; г) розвиток

3. Відтворення собі подібних це властивість організмів:

а) розмноження; б) ріст; в) обмін речовин; г) рух.

4. Непостійними структурами клітини є:

а) цитоплазма; б) включення; в) органели; г) ядро.

5. Своєрідними енергетичними станціями клітини є:

а) хлоропласти; б) мітохондрії; в) вакуолі; г) включення.

6. Основна функція лейкопластів рослинної клітини:

а) опорна; б) транспортна; в) здійснення фотосинтезу; г) запасна.

7. Живлення, дихання і виділення складають єдиний процес:

а) ріст; б) розвиток; в) обмін речовин; г) подразливість.

8. Спадкова інформація зберігається в:

а) цитоплазмі; б) ядрі; в) вакуолях; г) включеннях.

9. Енергія світла необхідна для здійснення процесу:

а) дихання; б) розмноження; в) подразнення; г) фотосинтезу.

В. Комбіновані завдання.

Завдання за вибором однієї правильної відповіді (за правильно виконане тестове завдання - 0.5 бала)

1. Рослини вивчає наука:

а) мікологія; б) біологія; в) ботаніка; г) екологія.

2. Метод культури тканин дає змогу:

а) зберігати постійні мікропрепарати; б) постійно мати для дослідження живі клітини.

3. Бактерії вивчає наука:

а) біологія; б) мікробіологія; в) зоологія; г) ботаніка.

4. Збільшення розмірів тіла - це властивість:

а) розвиток; б) множення; в) живлення; г) ріст.

Завдання з вибором кількох правильних відповідей (за кожне виконане завдання - 1 бал)

1. Неорганічними речовинами, що входять до складу клітини, є:

а) білки; б) вода; в) нуклеїнові кислоти; г) мінеральні солі.

2. Основними складовими частинами клітини є:

а) цитоплазма; б) клітинна мембрана; в) включення; г) ядро.

3. Обмін речовин складається з процесів:

а) живлення; б) росту; в) дихання; г) виділення.

Завдання на встановлення відповідності (за кожне правильно виконане завдання -1.5 бала):

1. Установіть відповідність між властивостями організму та їх характеристикою.

1 дихання

2 розмноження

3 обмін речовин

4 рух

А поглинання з навколишнього середовища необхідних речовин, використання їх і виділення в середовище продуктів життєдіяльності

Б збільшення розмірів та об'єму тіла

В переміщеная організмів у просторі

Г засвоєння кисню з повітря

Д відтворення собі подібних

2. Установіть відповідність між частинами клітини та їх функціями:

1 ядро

2 мітохондрії

3 клітинні межі її

4 клітинна клітини мембрана

 

А накопичення запасу поживних речовин

Б забезпечує транспорт речовин в клітину і за

включення

В центр керування процесами життєдіяльності

Г сприяють забезпеченню клітини енергією

Д підтримує форму клітини

Завдання з відкритим питанням (за правильну відповідь - З бали)

Поясніть, які властивості клітини як одиниці живого лежать в основі процесу її росту і росту організму в цілому.

IV. Підбиття підсумків уроку.

V. Рефлексія.

VI. Повідомлення домашнього завдання: повторити текст § 2, 3, підготувати цікаві повідомлення, міні-презентації про одноклітинні тварини, що є мешканцями водойм (за порадою вчителя).

 

 

Цей матеріал з gdz-masters.org 

Уроки біології 6 клас

Вхід на сайт

Пошук

Корисні посилання

Статистика


Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0