Особистий сайт Коваленка Сергія Івановича

Субота, 18.05.2024, 12:08

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | Головна | УРОК 15 Як зробити внесок у боротьбу з ВІЛ/СНІДом | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід

УРОК 15

Тема: Як зробити внесок у боротьбу з ВІЛ/СНІДом

Мета: сформувати в учнів початкове поняття про ВІЛ та СНІД, пояснити вплив ВІЛ на організм людини. Розвивати вміння правильно розпізнавати та оцінювати ситуації, безпечні щодо ризику ВІЛ-інфікування, виховувати дбайливе ставлення до власного здоров’я та толерантність до ВІЛ - інфікованих людей. Мотивувати учнів поширювати цю інформацію у своєму середовищі.

Обладнання: Підручник  для  6-го  кл.  загальноосв.  навч.  закл.  /  І.  Д.  Бех,  Т.  В.  Воронцова, В.  С.  Пономаренко,  С.  В.  Страшко.  —  К.:  Видавництво «Алатон»,  2014.  —  200  с., наочність.

Тип уроку: комбінований

Поняття та терміни: ВІЛ, СНІД, толерантне ставлення.

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

  • розкрити значення термінів ВІЛ і СНІД;
  • навести приклади ситуацій, в яких існує ризик зараження ВІЛ, та ситуацій, в яких ризику ВІЛ ­ інфікування немає;
  • пояснити необхідність толерантного ставлення до ВІЛ­ позитивних людей;
  • продемонструвати вміння поширювати правдиву інформацію про ВІЛ і СНІД.

ХІД УРОКУ

І.  Організаційний момент

Повідомлення теми та мети уроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань

Бесіда:

  • Що ви знаєте про ВІЛ, СНІД?
  • Що таке толерантне ставлення? Чому потрібно проявляти толерантність до людей?

Об’єднайтесь у 3 групи і пригадайте матеріал, який вивчали у 5­му класі:

  • група 1: як ВІЛ передається;
  • група 2: як ВІЛ не передається;
  • група 3: як ВІЛ руйнує організм людини.

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності

Незважаючи  на  багаторічне  впровадження  профілактичних,  діагностичних,  клінічних,  інших  заходів  протидії  епідемії  ВІЛ-інфекції,  проблема  ВІЛ/СНІДу  залишається однією з найважливіших  у світовій  системи охорони здоров’я, в тому числі й для України.

За  період  1987-2013  (6  міс.)  рр.  серед  громадян  України  зареєстровано 234 257  ВІЛ-позитивних  осіб,  62 288  хворих  на  СНІД  та  30 575  померлих  від захворювань, зумовлених СНІДом.

ІV. Вивчення нового матеріалу

Як  уберегтися  від  інфікування  ВІЛ

Для подолання епідемії  ВІЛ/С Н ІДу важливо  об’єднати  зусилля державних  і  громадських  організацій  та  кожної  окремої  людини. Держава  забезпечує  контроль  донорської  крові  та  стерильність у  лікарнях,  здійснює  безкоштовне  тестування  на  ВІЛ-інфекцію. Десятки тисяч ВІ Л-позитивних людей отримують  лікування,  яке  подовжує їхнє  життя.  Вагітні  жінки  мають доступ  до  лікування,  що  збільшує шанс народження  здорової дитини.

Однак  подолати  епідемію  можна тільки  тоді,  коли  кожен  сам  відповідатиме  за  своє  життя  і  здоров’я. Хоча  ризик  зараження  у  твоєму віці  мінімальний,  іноді  підлітки ризикують,  коли  грають  у  «кровне братання», роблять пірсинг чи татуаж нестерильними  інструментами,  бавляться  використаними  голками  і  шприцами.

Міфи  і  факти  про  ВІЛ  і  СНІД

Опрацювати текст підручника с. 104, вибрати три міфи та спростування, які вам були невідомі до сьогодні, прокоментувати їх.

Наркотики  і  ВІЛ

Тютюнопаління  для  підлітків  є  першим  кроком  на  шляху  до інших  шкідливих  звичок,  які  збільшують  ризик  ВІЛ-інфікування. Адже  ті,  хто  курить,  у  7  разів  частіше  зловживають  алкоголем  і  в 11  разів  частіше  стають  споживачами  наркотиків.

Алкоголь  і  наркотики  знижують  здатність  людини  приймати зважені  рішення.  У  стані  сп’яніння  вона  поводиться  необачно, наприклад,  погодиться  сісти  в  машину  до  незнайомця  і  стане  жертвою  насилля.

Найнебезпечнішим  є  ін’єкційне  вживання  наркотиків,  тому  що у  цьому випадку  можна  заразитися  ВІЛ  не  лише  через  спільний шприц,  а  й  через  голку  та  інші  предмети,  на яких  є  залишки  чужої крові.  Спільне  введення  наркотиків  —  один  з  основних  шляхів поширення  ВІЛ-інфекції  в  Україні.

Толерантне ставлення до ВІЛ - інфікованих

           ВІЛ-інфекція - проблема не менш соціальна, ніж медична, ВІЛ-інфіковані особи та хворі на СНІД потребують соціального захисту, милосердя і співчуття, шанобливого ставлення до людської гідності, гуманного відношення з боку суспільства. Вони мають право на професійну діяльність за обраним фахом, за винятком роботи за спеціальностями та на посадах, встановлених спеціальним переліком; на безкоштовне забезпечення ліками; безкоштовний проїзд до місця лікування й назад за рахунок лікувальної установи, яка видала направлення; на користування ізольованою житловою кімнатою. Особам, зараження яких сталося внаслідок медичних маніпуляцій, встановлюється пенсійне забезпечення та право на першочергове одержання житла.

          Гуманне суспільство повинне проявляти максимум співчуття і милосердя до людей хворих на СНІД. Людство вже пройшло шлях від страху і бажання ізолювати хворих та інфікованих ВІЛ до розуміння, що ці люди потребують допомоги і підтримки самого суспільства. То ж будьмо доброзичливими до тих, хто зазнав удару смертельного вірусу.

         У Законі України «Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення» викладено умови та порядок медичного огляду з метою виявлення зараження ВІЛ. Обстежуваним гарантується безпека медичного огляду, його добровільність, анонімність та конфіденційність інформації про результати огляду на виявлення зараження ВІЛ. Обов’язковому медичному огляду підлягають особи, які займаються проституцією, наркомани, які вводять наркотичні речовини шляхом ін’єкцій. Відомості про зараження тієї чи іншої особи ВІЛ або захворювання її на СНІД становлять таємницю.

         В обласному та районних центрах створено служби профілактики ВІЛ-інфекції. Якщо вас хвилюють проблеми СНІДу, за консультацією Ви можете звернутися в поліклініку за місцем проживання. Анонімність гарантується законом.

         Сьогодні в Україні вже стала доступною антиретровірусна терапія (АРВ-терапія), яка хоч і не виліковує від ВІЛ-інфекції, але значно покращує стан життя ВІЛ-інфікованих на стадії СНІДу.

          Кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД і зробити все можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від цієї страшної інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожен дім, кожну сім’ю. Пам’ятайте: єдина людина, що може вберегти вас від СНІДу - це ви самі!

V.  Закріплення знань учнів

Практична робота

За  допомогою  підказки  оцініть  ризик  зараження (високий, низький, відсутній)  через кров  у  наведених  нижче  ситуаціях:

  • спільно  користуватися  шприцами  або  голками  для  ін’єкцій;
  • їздити  у  переповненому  транспорті;
  • робити  пірсинг  (наприклад,  проколювати вуха)  у домашніх умовах;
  • зупиняти  носову  кровотечу  без  латексних  рукавичок;
  • плавати  в  озері,  басейні;
  • ходити  до  школи,  спілкуватися  з  ВІЛ-позитивними;
  • обнімати  ВІЛ-позитивного  друга;
  • користуватися  фонтанчиком  для  пиття;
  • обідати  у  шкільній їдальні.

По  черзі  продовжіть  фразу:  «Я  можу  розказати  рідним (друзям)  про  ВІЛ  і  СНІД...»

VІ. Домашнє завдання

1. Опрацювати § 18

2. Розроби соціальну рекламу: «Убережи себе від ВІЛ!» (флаєр, постер чи інформаційне повідомлення).

Підсумки

Вживання  алкоголю  і  наркотиків  збільшує  ризики інфікування  ВІЛ.

Тютюнопаління  підлітків  є  першим  кроком  на  шляху до  інших  шкідливих  звичок,  які  збільшують  ризик ВІЛ-інфікування.

Вживання  ін’єкційних  наркотиків  особливо  небезпечне, адже  ВІЛ  це  інфекція,  що  передається через  кров.

Ти  можеш  зробити  свій  внесок  у  боротьбу  з  ВІЛ/СНІДом, поширюючи у  колі  друзів  і  знайомих  достовірну  інформацію  і підтримуючи  людей,  які  живуть  з  ВІЛ.

Цей матеріал з schoollife.org.ua

 

Розробки уроків

Вхід на сайт

Пошук

Корисні посилання

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0