Урок 18. РИБИ
Серед тварин, що живуть у водному середовищі, значне місце посідають риби...
Мета уроку: сформувати уявлення про ознаки риб як тварин, пристосованих до водного середовища життя. Розглянути особливості їхньої зовнішньої будови. Розвивати пізнавальний інтерес, логічне мислення. Виховувати любов до живих організмів.
Основні поняття: плавці, луска, зябра, бічна лінія, нерест.
Обладнання і матеріали: таблиці «Риби», відеофрагменти з рухами риб, вологі препарати риб.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
План-схема уроку
Етап уроку |
Час (хв) |
Форми і методи діяльності вчителя |
Результат діяльності |
1. Організаційний етап |
2 |
Організаційний момент. Розминка «Дешифрувальник» |
Організація учнів. Налаштування на нову тему |
II. Актуалізація опорних знань |
6 |
Взаємоопитування учнів «Бумеранг» |
Повторення вивченого на попередньому уроці, підготовка до сприйняття нового матеріалу |
III. Мотивація навчальної діяльності |
2 |
Учитель продовжує вислів епіграфа. Обговорення епіграфа |
Стимуляція розумової активності та інтересу до теми уроку |
IV. Засвоєння нових знань |
7 2 5 6 |
Пояснення вчителя з використанням матеріалів підручника. Перегляд відеофрагментів. Робота з підручником. Складання опорного конспекту |
Сприйняття навчального матеріалу про особливості зовнішньої будови риб та його засвоєння. Складання конспекту «Зовнішня будова риб» |
V. Узагальнення і систематизація знань |
8 |
Вправа «Так-Ні». Робота з термінами |
Виправлення хибних уявлень, узагальнення знань |
VI. Підсумки |
4 2 |
Вправа «Що я дізнався». Повторне обговорення епіграфа |
Підбиття підсумків уроку, виділення головного |
VII. Домашнє завдання |
1 |
Репродуктивне та творчо-пошукове |
Засвоєння матеріалу, підготовка до наступного уроку |
І. Організаційний етап.
1. Організація учнів.
2. Розминка «Дешифрувальник». Розділіть літери на слова і вставте пропущене: ..иби - ..ребетн.. тва..ини, які поши ..ені у в..дному с..редовищі (риби - хребетні тварини, які поширені у водному середовищі).
II. Актуалізація опорних знань.
Взаємоопитування учнів «Бумеранг» за матеріалом домашнього завдання: Які ознаки хордових тварин? Які тварини належать до хребетних?
III. Мотивація навчальної діяльності.
Продовження вислову, початок якого в епіграфі: Вони живуть постійно у воді і це позначилося на їхній будові, життєвих процесах. Обговорення вислову (на базі знань учнів).
IV. Засвоєння нових знань.
1. Пояснення вчителя зовнішньої будови риб з використанням матеріалів підручника.
2. Відеофрагменти руху риб, їхньої зовнішньої будови.
3. Робота з підручником (с. 67).
4. Колективне складання опорного конспекту «Зовнішня будова риб».
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Вправа «Так - Ні»: прослухайте твердження, укажіть, чи правдиве воно, обґрунтуйте свою думку:
1. Тіло риб має обтічну форму, буває овальним, округлим, плоским (+).
2. Тіло риби поділене на голову, шию тулуб і плавці (-).
3. Риби можуть жити як у воді, так і на суходолі (-).
4. Риби живляться, фільтруючи воду, вони не мають щелеп (-).
5. Шкіра риб вкрита лускою та слизом, що зменшує тертя риби у воді (+).
6. Очі риб розташовані на голові, вони вкриті складками шкіри - повіками (-).
7. Риби дихають зябрами, які в більшості прикриті зябровими кришками (+).
8. Органами руху риби є плавці (+).
9. На хвостовій частині тіла риби розміщений хвостовий плавець, що є кермом (+).
10. Риби розмножуються, виповзаючи на суходіл (-).
11. Парними плавцями риби є грудні та черевні (+).
12. Риби - теплокровні тварини, температура їхнього тіла не залежить від навколишнього середовища (-).
2. Робота з термінами: плавці, луска, зябра, бічна лінія, нерест.
VI. Підсумки.
Підбиття підсумків з використанням вправи «Що я дізнався»: учні обмінюються новими знаннями. Повторне обговорення епіграфа.
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати § 16 до кінця. Завершити роботу над міні-про- ектами на теми: «Кісткові риби», «Хрящові риби», «Значення риб у природі й житті людини».
Цей матеріал з subject.com.ua