Особистий сайт Коваленка Сергія Івановича

Вівторок, 14.05.2024, 21:58

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | Головна | Урок 22. Губки | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід

Урок 22. Губки

Тема. Губки.

Мета уроку: - розширити знання учнів про багатоклітинні організми, дати загальну характеристику губкам як примітивним багатоклітинним тваринним організмам, ознайомити з особливостями їх будови і життєдіяльності, з'ясувати їх роль у природі і житті людини; сформувати поняття «організми-фільтратори» «регенерація»;

- формувати на матеріалі уроку наукові погляди і переконання учнів у необхідності знань про організми різних рівнів організації для пізнання процесів розвитку живих організмів на нашій планеті, доказу єдності організації всіх живих організмів;

- продовжити формувати загально навчальні вміння і навички працювати з текстом і малюнками підручника, користуватися додатковими джерелами знань: конкретизувати основні поняття теми, пояснювати особливості організації організмів на прикладі примітивних багатоклітинних тварин; виховувати прагнення пізнавати навколишній світ.

Методи та методичні прийоми: інформаційно-рецептивний, репродуктивний.

Тип уроку: комбінований урок.

Наочність та обладнання: вологий препарат «Губка», «скелети» різних видів губок, таблиці «Губки», «Одноклітинні водорості». «Багатоклітинні водорості» картини, фотографії, електронні зображення різних видів губок - мешканців прісних і солоних водойм, відеофільм «Походження багатоклітинності», комп'ютер.

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів (на розсуд учителя).

A. Порівняльна характеристика будови і процесів життєдіяльності одноклітинних і багатоклітинних водоростей - бесіда за запитаннями:

1. Де мешкають вольвокс і ульва?

2. Які особливості їх будови?

3. Чим будова вольвоксу відрізняється від ульви?

4. Що в їх будові спільного?

5. Порівняйте процеси живлення вольвоксу і ульви, що спільного в цих процесах?

6. Як називають такий спосіб живлення?

Б. Завдання на визначення відповідності між організмами і процесами їх живлення:

 

А автотрофний

Б гетеротрофний

В змішаний

Г хлоропласти

 

1 хламідомонада

2 інфузорія – туфелька

3 евглена зелена

4 вольвокс

5 амеба протей

 

B. Завдання на визначення характеристики ульви (або інших організмів - на розсуд учителя).

 

А Кількість клітин тіла

1 одноклітинні

2 багатоклітинні

 

Б Належить до групи

1 бактерії

2 гриби

3 рослини

 

В Тип живлення

1 автотрофний

2 гетеротрофний

3 змішаний

 

Г. Завдання на встановлення відповідності між організмами і їх належністю до повних груп організмів:

 

А одноклітинні

Б багатоклітинні

 

1 ульва

2 кишкова паличка

3 дріжджі

4 хлорела

5 інфузорії-туфельки

6 вольвокс

 

II. Мотивація навчальної діяльності, повідомлення теми і завдань уроку.

Ви звернули увагу на те, що життя примітивних багатоклітинних організмів, з якими ми вже ознайомилися, пов'язане з водним середовищем, яке дає їм місце проживання, їжу і в яке організми видаляють продукти життєдіяльності. Серед таких організмів особливе місце посідає примітивна тварина губка. Її зовнішня будова мало відповідає уявленням про тварину. Довгий час її називали «тварино-рослина» і тільки в 1825 р. губки було визнано тваринами. Дійсно, губки с найпримітивнішими з усіх багатоклітинних тварин, але при всій їх примітивності, вони дуже цікаві і за значенням для науки, і за будовою, і за особливостями процесів життєдіяльності, з якими ми сьогодні ознайомимося.

Завдання уроку.

1. Ознайомитися із середовищем і способом життя губок.

2. Визначити особливості будови їх тіла і процесів життєдіяльності.

3. З'ясувати роль губок у природі та житті людини.

III. Вивчення нового матеріалу.

1. Середовища життя, ознаки примітивності організації і біології губок - розповідь, робота з мал. 80 (с. 74), доповіді і міні-презентації учнів, демонстрація таблиці, електронних зображень різних видів губок, картин, фотографій.

2. Губка бодяга - мешканець стоячих і проточних водойм України, залежність зовнішньої будови від місця проживання у водному середовищі, забарвлення губки - розповідь, робота з мал. 80, 1 (с. 74), доповіді і міні-презентації учнів, демонстрація таблиці, картин, фотографій, електронних зображень губок.

3. Будова тіла губки, характеристика клітин зовнішнього і внутрішнього шарів, наявність пор, канальців, внутрішньої порожнини, джгутикові і комірцеві клітини, особливості їх будови і функцій; наявність міжклітинної речовини з різними типами клітин, їх функції - розповідь, робота з мал. 81 (с. 75). демонстрація таблиці, картин, електронних зображень будова тіла губки.

4. Процеси життєдіяльності, особливості живлення, формування поняття «фільтратори». перетравлення їжі і видалення неперетравлених решток, роль джгутикових комірцевих клітин у створенні руху води; процес дихання, формування поняття «регенерація», роль регенерації у відновленні тіла губки - розповідь, робота з таблицею, електронними зображеннями будови губки.

5. Способи розмноження губки: нестатеве брунькування, поділ, фрагментація і статеве - з утворенням статевих клітин, розвиток губок - розповідь, робота з мал. 82 (с. 76), електронними зображеннями способів розмноження губки.

6. З'ясування ролі губок у природі та житті людини - робота з текстом підручника за завданням: прочитайте текст параграфа «Яка роль губок у природі і житті людини?» і підготуйте відповіді на запитання:

1. Яке значення губок у природі?

2. Яка роль губок у житті водойм?

3. Які губки с об'єктом промислу?

4. З якою метою губки використовують у медицині і косметиці?

7. Узагальнення: докази єдності організації всіх живих організмів на основі вивченого матеріалу - робота з текстом основних положень клітинної теорії (с. 26); відповідність отриманих знань про будову і функції одноклітинних і багатоклітинних організмів положенням клітинної теорії - бесіда з використанням таблиць, картин електронних зображень.

IV. Закріплення матеріалу, вивченого на уроці.

Бесіда за запитаннями:

1. Де поширені губки?

2. Охарактеризуйте особливості їх зовнішньої будови.

3. Які клітини утворюють тіло губки? Де вони містяться?

4. Як у губки відбувається процес травлення?

5. Що таке регенерація?

6. Яке значення регенерації в житті губки?

7. Ви вже знаєте, що їжа в тіло губки надходить з водою через пори. Як ви вважаєте, чому губки, які за способом отримання їжі є фільтраторами, переважно оселяються у водоймах із чистою водою?

V. Систематизація знань.

Обговорення питань: спільного та відмінного між одноклітинними твариноподібними організмами та губками? Поміркуйте, на що вказують риси їх подібності і відмінності.

VI. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів.

VII. Рефлексія.

VIII. Повідомлення домашньою завдання: опрацювати текст і малюнки § 20, виконати тестові завдання на с. 93, підготуватися до контролю знань з теми: «Одноклітинні організми. Перехід до багатоклітинності».

Примітка: закласти дослід, що демонструє утворення крохмалю в зелених листках на світлі (для уроку з теми «Рослини живий організм»).

 

Цей матеріал з gdz-masters.org 

Уроки біології 6 клас

Вхід на сайт

Пошук

Корисні посилання

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0