Особистий сайт Коваленка Сергія Івановича

Понеділок, 16.06.2025, 23:21

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | Головна | УРОК № 29 Безпека руху велосипедиста | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід

УРОК № 29

Безпека руху велосипедиста

(2 варіант проведення уроку)

Мета: ознайомитись з конструктивними елементами велосипеда, що впливають на безпеку руху, навчитися грамотно добирати одяг для велопротулянок, використовувати необхідні засоби безпеки для велосипедиста, розглянути основні положення правил дорожнього руху, що стосуються пересування на велосипедах, розвивати вміння користуватися сигналами маневрування для велосипедистів.

Матеріали та обладнання: велосипеди, шоломи, велорукавиці, світловидбивні смужки, роздрукований роздавальний матеріал з ілюстраціями.

Поняття: велосипед, амортизатор, катафоти, шолом, велорукавиці, світловідбивні смужки, правила дорожнього руху, безпека руху.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу, відкритий урок-велопрогулянка.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Пропонується нестандартний варіант проведення цього уроку у форматі велопрогулянки. До організації уроку доцільно залучити вчителів фізкультури та батьків. Місце проведення уроку: шкільний стадіон, місцевий парк тощо (будьяке пристосоване та безпечне місце). Учні з батьками запрошуються з велосипедами (своїми, взятими напрокат).

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  • Фронтальна бесіда

— Як ви гадаєте, велосипедист — це водій чи пішохід?

— Де в нашому населеному пункті є безпечні місця для прогулянок на велосипеді?

— Як можна проїхати на велосипеді від вашого дому до школи, магазину?

III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Уже багато років у Нідерландах відзначають День велосипедиста. Кожну другу суботу травня майже все населення Нідерландів сідає на велосипеди та подорожує своєю місцевістю.

У Харкові також багато років поспіль проводиться Вело-день. Це спортивне свято, що відбувається зазвичай у травні, збирає велику кількість прихильників пересування на цьому екологічному виді транспорту.

Ми з вами сьогодні організували свій «велодень». Отже, ласкаво просимо на наш відкритий урок на свіжому повітрі!

  • Повідомлення теми уроку, постановка мети й завдань уроку

IV. ВИВЧЕННЯ Н0В0Г0 МАТЕРІАЛУ

  1. Види велосипедів
  • Демонстрація різновидів велосипедів. Будова сучасного велосипеда

(Ті велосипеди, що є у наявності, - демонструються безпосередньо, інші приклади на ілюстраціях)

Велосипеди бувають:

  • спортивні;
  • гірські;
  • міські;
  • велосипеди для мотокросів (ВМХ — Вісусlе Моtо Хtгеmе);
  • триколісні дитячі;
  • веломобілі;
  • велосипеди для велоболу;
  • лежачі велосипеди.
  • Виконання практичного завдання

Розгляньте свій велосипед, порівняйте зі схемою знайдіть усі основні елементи, знайдіть усі основні елементи.

       Учні для роботи отримують роздруковані схеми ( з додатка для уроку)

  • «Мозковий штурм»
  • Поміркуйте, які елементи конструкції велосипеда впливають на безпеку руху. велосипеда

На безпеку велосипедиста впливають гальма, світо відбивні елементи, наявність дзвінка та ліхтарика.

  • Подивіться, які з ознакових елементів є на вашому велосипеді.

2. Одяг для велосипедиста. Засоби безпеки велосипедиста

  • Розповідь учителя з елементами бесіди

Усі ми сьогодні вдяглися на велопрогулянку особливим чином. Давайте розглянемо одне одного та подивимось, які особливості одягу й елементів захисту ми використовуємо.

Шолом

Шолом окрім головної захисної функції має також певну психологічну функцію — він робить вас «авторитетно-шанованим» учасником руху. Водії абсолютно по-різному ставляться до велосипедиста у шоломі й без. Коли ви в шоломі, на дорозі вас сприймають як спокійного й адекватного учасника руху. А ось коли велосипедист без шолома, то будь-який його маневр примушує інших водіїв бути в напрузі поряд із таким лихачем, що дратує водіїв. Хтось буде втричі обережніший обганяючи вас, а хтось спеціально притисне до узбічча, щоб «навчити розуму». Тож їздіть завжди в шоломі.

Велосипедний одяг

Спеціальні елементи одягу для велосипедистів роблять людину набагато помітнішою на дорозі, що дуже важливо для всіх учасників руху.

Ще однією властивістю велосипедного одягу є те, що він покращує вашу аеродинаміку і вам легше на окремих ділянках дороги набирати й утримувати швидкість. Це важливо на деяких складних перехрестях і розвилках доріг.

Якщо ви їздите у велошортах, то можна не турбуватися про те, що в найвідповідальніший момент посередині складного підйому або обгону у вас раптом «зажує» штанину в ланцюг.

Світловідбивні смужки, габаритні сигнали

Не можна забувати про те, що велосипедисти менш помітні на дорозі, ніж автомобілі й мотоцикли. Використання габаритних сигналів, дзвінків і велоодягу зі спеціальними смужками, що відбивають світло, знизить імовірність небезпечних ситуацій на дорозі.

  • Інтерактивний прийом «Мікрофон»

— Поясніть, чому велосипедистам необхідно використовувати захисні елементи.

Висновок: перед виїздом велосипед необхідно перевірити. Гальма мають бути справні, а кермо — добре закріплене. Інакше виїжджати заборонено.

Слід перевірити стан коліс, тиск у шинах, чи працює звуковий сигнал (дзвінок), оглянути світловідбивачі та ліхтар. Збираючись у тривалу подорож, слід взяти запасну камеру, насос, набір ключів, воду та їжу.

4. Правила дорожнього руху для велосипедистів

  • Розповідь учителя

Сьогодні у світі випускається величезна кількість велосипедів для дорослих і дітей. Наявність такого числа велосипедів на дорогах і вулицях міст ускладнює рух транспортних засобів, навіть при ідеальному виконанні велосипедистами правил дорожнього руху.

Велосипед як транспортний засіб має свої особливості — він дуже маневрений і недостатньо стійкий, особливо при поворотах. До того ж, швидкість руху велосипедистів значно відрізняється від швидкості руху мотоциклів, автомобілів, тролейбусів, автобусів, тобто основного транспортного потоку.

Але оскільки велосипед є транспортним засобом, а велосипедист його водієм, тому необхідно знати правила дорожнього руху так само, як і водію автомобіля або мотоцикла. Водія велосипеда стосуються вимоги, викладені в тих пунктах Правил, у яких є формулювання «водій транспортного засобу» без конкретизації виду транспортного засобу (механічний, загального користування тощо). Також у Правилах дорожнього руху для велосипедистів виділений спеціальний розділ. Розглянемо його докладно.

  • Аналіз дорожніх знаків

Дорожні знаки для велосипедистів:

Дорожні знаки для велосипедистів:

Дати дорогу

Проїзд без зупинки заборонено

Рух заборонено

Рух на велосипедах заборонено

Дорога для автомобілів

Велосипедна доріжка

Автомагістраль

Пішохідна зона

Сигнали маневрування велосипедиста

Кататися на велосипеді підліткам, можна тільки на закритих для руху машин майданчиках, стадіонах та в інших безпечних місцях.

До досягнення чотирнадцяти років не можна кататися по проїзній частині вулиці — це заборонено.

При поворотах водії велосипедів повинні подавати передбачені Правилами сигнали маневрування.

Для попередження велосипедист може подавати такі сигнали:

  • «Зупиняюсь» — праву руку піднімають вгору;
  • «Повертаю праворуч» праву руку витягують горизонтально вбік і тримають 2—3 секунди;
  • «Об їжджаю перешкоду ліворуч» — ліву руку витягують горизонтально вбік і тримають 2—3 секунди.

Водії велосипедів для повороту ліворуч або розвороту повинні зійти з велосипеда і перейти дорогу через пішохідний перехід, ведучи велосипед поруч.

Рухаючись пішохідними переходами або тротуарами, велосипедист із велосипедом у руках повинен дотримуватись вимог, встановлених для пішоходів.

4. Правила перевезення вантажів

  • Розповідь учителя

На велосипеді дозволяється перевозити вантажі, що не заважають керувати велосипедом і не створюють перешкод іншим учасникам дорожнього руху. Не можна перевозити вантаж, що виступає більш ніж на 0,5 м по довжині або ширині за габарити велосипеда. При русі велосипеда, предмети, що виступають на значну відстань по довжині і ширині, можуть порушувати його стійкість, особливо на поворотах. До того ж, їх можуть зачепити інші транспортні засоби, особливо в темряві або в тумані.

  • Виконання практичного завдання

Закріпити на велосипеді вудочку, невелику сумку, рюкзак, бутиль з водою тощо.

V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

  • Моделювання ситуації

1) Доберіть одяг та необхідні речі для велопрогулянки в спекотну погоду.

2) Хлопець повертався вночі з рибалки. До рами велосипеда було прив язане чотириметрове вудилище. Спрогнозуйте наслідки неправильного перевезення вантажу.

  • Закріплення знань про сигнали маневрування

У вільному форматі учні разом із батьками й учителем катаються по майданчику, виконуючи правила руху та сповіщаючи про свої маневри спеціальними сигналами.

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до узагальнюючого уроку, повторити навчальний матеріал за всіма темами.

VII. ПІДСУМОК УРОКУ

  • Прийом «Одним словом»

Учні по черзі висловлюють свої враження від уроку за допомогою одного слова. Наприклад: цікаво, корисно, складно, весело тощо.

Цей матеріал з biology-informatics.pp.ua

 

Розробки уроків

Вхід на сайт

Пошук

Корисні посилання

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0