УРОК № 30.
Поведінка в екстремальних ситуаціях
Мета: відпрацювати та закріпити основні правила поведінки в небезпечних ситуаціях, продовжити знайомство зі способами й засобами захисту в небезпечних ситуаціях, розвивати аналітичне мислення, уміння аналізувати ситуацію, робити висновки; розвивати увагу, виховувати впевненість та силу волі.
Матеріали та обладнання: роздавальний матеріал.
Поняття: екстремальна ситуація, тривога, небезпека, емоційна напруга, страх, відчай, паніка, стрес, байдужість, взаємодія з рятувальними службами.
Тип уроку: урок-тренінг.
Хід уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
Урок-тренінг це форма організації навчальної діяльності учнів на основі процесу відпрацювання певних дій і закріплення навчального матеріалу. Мета цієї технології — набуття учнями певних умінь і навичок за допомогою багаторазового повторення одних і тих самих знань або дій.
- Вправа «Привітання»
Вправа формує позитивний настрій на спільну роботу; створює невимушену, доброзичливу атмосферу в групі.
- Доброго дня! Я рада бачити кожного з вас і сподіваюся на творчу і плідну
роботу. Для початку давайте привітаємося І всі станемо в коло. Вітатися будемо наступним чином.
Один з учнів простягає руку сусідові зліва, вітається й потискує руку. А ліву руку подає сусідові праворуч. Цей наступний учасник, потискуючи вільну руку сусіда, іншою рукою вітає третього і так далі. Утворюється коло, в якому гравці тримаються за руки. За командою голосно говорять один одному «Привіт».
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
- «Мозковий штурм»
Здавна люди вивчають небезпечні ситуації, щоб уникати та попереджувати їх. Але коли це неможливо, людина починає діяти так, щоб врятуватися.
- Що таке екстремальна ситуація та які почуття виникають у людей під час екстремальної ситуації?
Екстремальна ситуація — це дуже складні, із ризиком для життя й здоров’я людини обставини.
Людину, яка потрапила в екстремальну ситуацію, можуть охопити певні почуття.
Тривога - негативно забарвлена емоція, що виражає відчуття невизначеності, очікування негативних подій. На відміну від причин страху, причини тривоги зазвичай не усвідомлюються, але вони допомагають людині уникати потенційно шкідливої поведінки.
Небезпека - це явища та процеси, що за певних умов здатні завдавати шкоди здоров’ю чи життю людини або системам, що забезпечують життєдіяльність людей.
Емоційна напруга — стан надмірної мобілізації фізіологічних функцій організму (у першу чергу, нервової системи), що виникає в умовах розв’язання важкого завдання або в небезпечній ситуації.
Страх - це внутрішній стан, зумовлений реальною загрозою. Страх це первинна реакція людини на небезпеку. Саме страх дозволяє людині вижити в більшості випадків. За своєю силою він перевищує всі інші емоції.
Також в екстремальній ситуації люди можуть впадати у відчай, паніку або стресовий стан.
Відчай — це відсутність надії на кращу долю, або зневір’я в уникненні якогось зла. Відчай — це страх без надії.
Паніка - це особливий емоційний стан, що виникає внаслідок нестачі інформації щодо незрозумілої ситуації та який виявляється в стихійних імпульсивних діях.
Стрес — система реакцій організму у відповідь на будьяку висунуту до нього надзвичайну вимогу. Стрес — це відповідь на загрозу, реальну чи уявну. Будь-яка несподіванка, що порушує звичне життя, може стати причиною стресу. Але найнебезпечнішим є стан людини, який психологи визначають як байдужість.
Байдужість — стан, коли людина втрачає віру, надію щодо змін на краще та віддає свою долю на волю випадку. Перестає боротися за життя, перебуває в «режимі очікування».
III. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.
Епіграфом до нашого уроку сьогодні буде висловлювання Томаса Карлейля:
«Наскільки людина перемагає страх, настільки вона є людиною».
У світовій літературі є багато прикладів поведінки людей в екстремальних ситуаціях. Це і герой роману «Робінзон Крузо» Даніеля Дефо, і пригоди Тома Соєра і Гекельберрі Фінна, і герої Джека Лондона, які підкорювали суворі простори Аляски.
- Літературна хвилинка
Однією з найцікавіших книг у світовій літературі, що розповідає про боротьбу людини з екстремальними умовами та ситуаціями, є роман Жуля Берна «Таємничий острів».
Послухаємо уривок із цього роману.
Один (або декілька учнів по черзі) читає роздрукований уривок з роману (роздавальний матеріал до уроку).
Над цим романом Жуль Берн працював із 1872 року. Значної уваги автор приділив описам хімічних процесів і технологій. «...Це буде роман про хімію...», писав . Жуль Берн у листі до видавця. Автор багато часу проводив на хімічних фабриках, консультувався з фахівцями-хіміками.
Критики відзначали неправдоподібність зображеного в романі острова: на відокремленому острові вулканічного походження в Тихому океані не могли б жити названі в романі різноманітні тварини й птахи. Багато рослин не могли б рости в цій кліматичній зоні, а мінеральний склад острова неправдоподібно багатий. Однак інші критики стверджували, що острів Лінкольна — це символ усього світу, алегорія земної кулі, переданого у володіння людству — недарма герої проходять весь «технологічний шлях» від добування вогню, полювання й збиральництва до отримання складних хімічних речовин і створення механізмів.
Цікавий факт: в описі технології отримання пороху автор свідомо припустився помилки для того, щоб юні читачі- експериментатори не почали проводити досліди.
Отже, вижити в екстремальній ситуації людині допомагають практичний досвід, сила, витривалість та воля, а також товариська підтримка.
- Повідомлення теми уроку, постановка мети й завдань уроку
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
1. Телефони аварійних служб
- Слово вчителя
Сьогодні на уроці ми відпрацюємо та закріпимо з вами алгоритми дій в різноманітних екстремальних ситуаціях.
У будь-якій екстремальній ситуації насамперед слід повідомити спеціалізовані аварійно-рятувальні служби.
- Робота в парах
Створення плаката з наочним представленням телефонів аварійних служб. Оформлення виставки плакатів. Наприкінці уроку учні обирають три найкращі плакати.
101 — пожежна частина;
102 — міліція;
103 —- Швидка допомога;
104 — газова служба.
2. Повідомлення для рятувальних служб. Правила взаємодії з рятувальними службами
- Робота в групах
Кожна група складає текст повідомлення з урахуванням всієї обов’язкової інформації, що необхідно передати рятувальникам.
Приклади екстремальних ситуацій:
1 група — пожежа в житловому будинку;
2 група — витік побутового газу на кухні;
3 група — опік шкіри агресивною хімічною речовиною;
4 група — із вікна оселі ви побачили, як на вулиці декілька людей розпочали жорстоку бійку.
- Інтерактивний прийом «Мікрофон»
— Висловте свою думку щодо основних правил взаємодії з рятувальними службами.
— Що треба робити до приїзду рятувальників?
— Чого не можна робити категорично?
3. Дії при сигналі цивільної оборони. Відпрацювання навичок дій при екстреній евакуації
♦Методична порада
Якщо є можливість, можна продемонструвати уривки з фільму «Поліцейський з дитячого садочку» з А. Шварценегером у головній ролі. У фільмі є два епізоди: на початку роботи головного героя в садочку діти кричать і вибігають з приміщення без усякого порядку, а наприкінці фільму — діти спокійно збираються та спокійно парами виходять зі школи.
- Відпрацьовування дій за сигналом «Увага всім!»
Завдання: після сигналу «Увага всім!» зібрати головні речі — умовні документи та гроші, спокійно стати в пари та покинути приміщення, користуючись планом евакуації з будівлі. (План евакуації з вашої школи слід підготувати заздалегідь.)
4. Дії при ДТП
- Робота в парах, моделювання ситуації
- Уявіть, що ви потрапили в ДТП.
Відпрацюйте ваші дії, користуючись інструктивною карткою (роздавальний матеріал до уроку).
Надайте першу допомогу потерпілому, у якого внаслідок ДТП спостерігається кровотеча (у будь-якій частині тіла — за вибором).
(Інструктивна картка роздруковується на кожну парту.)
5. Вивчення вмісту автомобільної аптечки
- Розповідь учителя із демонстрацією вмісту аптечки або його зображення (роздавальний матеріал)
- Робота в малих групах. Гра «Знаходимо правильне рішення»
Завдання: запропонуйте алгоритм дій в екстремальних ситуаціях:
1) вибух на вулиці;
2) пожежа в житловому будинку;
3) напад злого собаки;
4) до вас на вулиці звертається незнайомець і пропонує піти з ним, каже, що його послали батьки;
5) як вести себе на тонкій кризі?
6) як вести себе в натовпі?
Підсумки роботи: виступ спікера від кожної групи, уточнюючи запитання від членів інших груп.
- Узагальнююча бесіда
- Які небезпеки на нас очікують у навколишньому світі?
- Знання яких наук ми використовуємо для подолання надзвичайних ситуацій?
- Які якості допоможуть нам подолати всі небезпеки?
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
- Прийом «Одним словом»
Учні по черзі висловлюють свої враження від уроку за допомогою одного слова. Наприклад: цікаво, корисно, складно, весело тощо.
Цей матеріал з biology-informatics.pp.ua