Урок 35. ВИДІЛЕННЯ, ЙОГО ЗНАЧЕННЯ ДЛЯ ОРГАНІЗМУ. ОРГАНИ ВИДІЛЕННЯ ТВАРИН
«Виділити» з організму - це вивести зайве, непотрібне...
Мета уроку: сформувати в учнів поняття виділення, особливості будови та функцій органів виділення. Розвивати логічне та критичне мислення. Виховувати культуру ведення дискусії.
Основні поняття: нирки, нефридії, мальпігієві судини, зелені залози.
Обладнання і матеріали: таблиці «Органи виділення тварин», анімації «Видільні системи тварин».
Тип уроку: засвоєння нових знань.
План-схема уроку
Етап уроку |
Час (хв) |
Форми і методи діяльності вчителя |
Результат діяльності |
І. Організаційний етап |
2 |
Організація класу. Розминка «Епіграф», дискусія |
Налаштування на сприйняття матеріалу, опора на власний досвід |
II. Актуалізація опорних знань |
10 |
Біологічний диктант з теми «Кров і кровообіг» |
Визначення рівня знань з теми «Кров і кровообіг» |
III. Мотивація навчальної діяльності |
3 |
Проблемне запитання |
Створення проблемної ситуації для активного сприйняття матеріалу |
IV. Засвоєння нових знань |
10 |
Пояснення вчителя з використанням підручника. |
Сприйняття та засвоєння матеріалу. |
2 |
Демонстрація анімацій процесів виділення у тварин |
Осмислення взаємозв’язків у вивченому |
|
V. Узагальнення і систематизація знань |
8 |
Складання таблиці «Логікон» «Видільні системи тварин». |
Закріплення та узагальнення знань. |
6 |
Робота з термінами |
Засвоєння термінів і понять |
|
VI. Підсумки |
3 |
Вправа «Снігова грудка» |
Виділення головного у вивченому матеріалі |
VII. Домашнє завдання |
1 |
Репродуктивне завдання за підручником, робота з опорними схемами на повторення |
Підготовка до самостійної роботи, засвоєння матеріалу теми |
I. Організаційний етап.
1. Організація класу.
2. Розминка «Епіграф»: висловіть думки про епіграф (дискусія та асоціювання).
II. Актуалізація опорних знань.
Біологічний диктант «Кров і кровообіг». Поставте «+» біля правильного твердження та «-», якщо твердження неправильне.
1. Кров у тварин буває тільки червоного кольору (-).
2. Кров, насичена киснем, - артеріальна, насичена вуглекислим газом - венозна (+).
3. У кровоносній системі всіх тварин є серце (-).
4. Кровоносна система буває замкнена та незамкнена (+).
5. У кільчастих червів кровоносна система з’явилась вперше (+).
6. У членистоногих замкнена кровоносна система (-).
7. Молюски мають серце з кількох камер і незамкнену кровоносну систему (+).
8. Двокамерне серце характерне для риб (+).
9. В амфібій одне коло кровообігу (-).
10. Рептилії мають трикамерне серце та два кола кровообігу (+).
11. У горобця та кішки чотирикамерне серце і два кола кровообігу (+).
12. До холоднокровних тварин не належать риби та амфібії (-).
III. Мотивація навчальної діяльності.
Проблемне запитання: У птахів відсутній сечовий міхур. Яким чином вони живуть без цього органа?
IV. Засвоєння нових знань.
1. Пояснення вчителя з використанням підручника: А) Роль виділення в життєдіяльності тварин; Б) Органи виділення в безхребетних: черви, ракоподібні, комахи, павукоподібні, молюски (с. 136); і хребетних тварин: риби, амфібії, рептилії, птахи, ссавці (с. 137).
2. Демонстрація анімацій процесів виділення у тварин.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Складання таблиці «Логікон»: заповніть пропущені комірки.
Логікон «Видільні системи тварин»
Кільчасті черви |
2 |
Молюски |
Кісткові риби |
Птахи |
6 |
1 |
Мальпігієві судини |
3 |
Стрічкоподібні нирки, сечоводи, сечовидільний отвір |
Тазові нирки - сечоводи - клоака |
7 |
Дощовий черв’як |
Хрущ травневий |
Виноградний слимак |
4 |
5 |
Собака свійський |
2. Робота з термінами: нирки, нефридії, мальпігієві судини, зелені залози.
VI. Підсумки.
Підбиття підсумків з використанням вправи «Снігова грудка»: слово, речення, запитання за темою уроку (мальпігієві судини, нирки, зелені залози тощо). Наприклад:
Нирки.
Нирки - органи виділення хребетних тварин.
Чи існують безхребетні тварини, у яких органами виділення є нирки?
VII. Домашнє завдання.
Опрацювати § 32, повторити §§ 30, 31. Підготуватись до самостійної роботи.
Цей матеріал з subject.com.ua