Особистий сайт Коваленка Сергія Івановича

Понеділок, 13.05.2024, 22:34

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | Головна | Урок 43. Узагальнення теми «Рослини» | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід

Урок 43. Узагальнення теми «Рослини»

Тема. Узагальнення теми «Рослини».

Мета уроку: - систематизувати, узагальнити, відкоригувати та проконтролювати учнів з теми «Рослини»;

- розвивати навички узагальнення і систематизації знань, уміння застосовувати засвоєні знання для виконання завдань, що ґрунтуються на цих знаннях.

Методи та методичні прийоми: репродуктивний, пошуковий.

Тип уроку: урок узагальнення, систематизації та перевірки знань, умінь і навичок.

Наочність та обладнання: таблиці, картини, гербарні зразки, натуральні об'єкти, електронні зображення, що використовувалися під час вивчання теми (на вибором учителя).

Хід уроку

І. Мотивація навчальної діяльності учнів. Ми ознайомилися з однією з найголовніших для нашої планети і найцікавіших за своєю будовою і різноманітністю групою організмів - рослинами. Багато нового й корисного дізналися, і вивчаючи цю тему, поглибили свої знання про органи рослин, і про їхню будову й життєдіяльність, про квітку, яка не тільки чарує своєю красою, а ще є початком нового життя рослин і забезпечує запилення, запліднення та утворення плода й насіння, яке дає початок новій рослині, і ще багато-багато цікавого. Давайте ще раз пройдемося по вивченому матеріалу, і повторимо деякі важливі питання, а потім перевіримо, як ви засвоїли цей матеріал.

Завдання уроку.

1. Узагальнити знання з теми.

2. Перевірити уміння й навички застосовувати отримані знання для виконання контрольних завдань.

ІІ. Узагальнення, систематизація і корекція знань.

А. Запитання для бесіди:

1. Назвіть характерні ознаки представників рослин.

2. Які типи рослинних тканин ви знаєте?

3. Які функції виконують ці тканини?

4. На які дві групи поділяють органи вищих рослин залежно від їхніх функцій?

5. Назвіть функції кореня.

6. Які види і типи кореневих систем ви знаєте?

7. Назвіть зони кореня. Які функції вона виконують?

8. Що таке мінеральне живлення?

9. Чим визначається родючість ґрунту? Як її підтримують?

10. Які видозміни кореня ви знаєте? Яке їх значення в житті рослин?

11. Що таке пагін? Які функції він виконує?

12. З яких частин складається пагін?

13. Які шари розрізняють у стеблі деревної рослини?

14. Які тканини утворюють ці шари?

15. По якій частині деревного стебла відбувається висхідний і низхідний рухи поживних речовин?

16. Назвіть видозміна пагона та їхні функції.

17. Яку будову має листок? Охарактеризуйте особливості його зовнішньої будови.

18. Які тканини входять до складу листка? Назвіть їхні функції.

19. Назвіть основні функції листка та охарактеризуйте їх.

20. У чому полягає повітряне живлення рослин?

21. Яке значення в житті рослин мають процеси дихання і випаровування?

22. Як рослини регулюють свої життєві функції?

23. Які органи рослин називають генеративними?

24. Якими способами розмножуються рослини?

25. Чим статевий спосіб розмноження відрізняється від нестатевого?

26. Що таке квітка? Які її функції?

27. Які частини квітки вважають головними? Чому?

28. Що таке суцвіття? Яке його біологічне значення?

29. Що таке запилення? Які способи запилення вам відомі?

30. Які особливості запліднення у квіткових рослин?

31. Що таке насінина? Яку загальну будову має насінина квіткових рослин?

32. Що таке плід? Яка його будова?

33. Що таке ріст?

34. Чим ріст відрізняється від розвитку?

35. Доведіть, що рослина - цілісний організм.

Б. Перевірка практичних умінь і навичок за завданнями:

1. У запропонованих гербарних зразках рослин визначте типи їхніх кореневих систем.

2. Розгляньте пагін та укажіть його частини.

3. Розгляньте запропоновану рослину (кімнатну рослину, гербарний зразок) та охарактеризуйте її листки.

4. На живій квітці, моделі, гербарному зразку покажіть частини квітки.

5. Розгляньте плоди і встановіть їхні групи.

ІІІ. Перевірка знань фактичного матеріалу, глибини його усвідомлення.

І варіант

А. Завдання з відкритими питаннями (загальна сума балів на виконані завдання – 12 балів).

1. Назвіть типи рослинних тканин і їхні основні функції.

2. Чим відрізняються вегетативні органи від генеративних?

3. Назвіть способи розмноження рослин і укажіть, які органи і клітини беруть у них участь.

4. Як пов'язані між собою процеси фотосинтезу, дихання і випаровування?

Б. Тестові завдання: оберіть одну правильну відповідь (за кожне правильно виконане завдання 1 бал).

1. Генеративні органи рослини - це:

а) корінь;

б) квітка;

в) стебло;

г) листок.

2. Коренеплоди є видозміною коренів:

а) головного;

б) бічних;

в) додаткових;

г) усіх.

3. Кореневі волоски утворюються в зоні кореня:

а) провідній;

б) росту;

в) розтягування;

г) всисній.

4. Піднімаються вгору та обплітають опору стебла:

а) прямостоячі;

б) повзучі;

в) виткі;

г) чіпкі.

5. Стебло потовщується за рахунок поділу клітин:

а) кори;

б) камбію;

в) деревини;

г) серцевини.

6. Видозміною надземного пагона є:

а) цибулина;

б) бульба картоплі;

в) кореневище;

г) вусик.

7. Найінтенсивніше відбувається фотосинтез у клітинах тканини листка:

а) покривній;

б) стовпчастій;

в) губчастій;

г) провідного пучка.

8. Повітряне живлення рослин здійснюється завдяки процесу:

а) випаровування;

б) дихання;

в) фотосинтезу;

г) усім зазначеним процесам.

9. Рослина регулює свої життєві функції за допомогою:

а) фітогормонів;

б) фітонцидів;

в) мінеральних добрив;

г) органічних добрив.

10. Висхідний потік поживних речовин у дерев'янистих рослин здійснюється по:

а) ситоподібних трубках;

б) судинах;

в) серцевинних променях;

г) судинах і ситоподібних трубках.

11. Головними частинами квітки є:

а) квітколоже і маточка;

б) чашолистики і пелюстки;

в) пелюстки і тичинки;

г) тичинки і маточка.

12. Запилення це процес:

а) злиття жіночої і чоловічої статевих клітин;

б) утворення пилкової трубки;

в) перенесення пилку з тичинки на маточку;

г) утворення пилкової трубки.

В. Комбіновані завдання.

Завдання з вибором однієї правильної відповіді (за правильно виконане завдання – 0,5 бала).

1. Брунька є зачатковим:

а) коренем;

б) стеблом;

в) листком;

г) пагоном.

2. Суцвіття китиця має рослина:

а) черемха;

б) конюшина;

в) соняшник;

г) кукурудза.

3. Із зародкового корінця розвивається корінь:

а) бічний;

б) головний;

в) додатковий;

г) мичкуватий.

4. Відмежовують усі частини рослини від дії навколишнього середовища тканини:

а) твірні;

б) провідні;

в) покривні;

г) основні.

5. Процес утворення органічних речовин із неорганічних зеленими рослинами - це:

а) дихання;

б) фотосинтез;

в) випаровування;

г) обмін речовин.

6. Кореневищем розмножується:

а) тюльпан;

б) конвалія;

в) малина;

г) тополя.

Завдання з вибором кількох правильних відповідей (за правильно виконане завдання – 1 бал).

1. Генеративними органами рослини є:

а) корінь;

б) квітка;

в) стебло;

г) насінина.

2. Видозмінами листка є:

а) вусики;

б) колючки;

в) кореневище;

г) луски.

3. Рушійною силою для здійснення транспорту речовин у рослині є:

а) присисна сила листків;

б) поглинання світлової енергії хлорофілом;

в) розкладання органічних речовин;

г) кореневий тиск.

Завдання на встановлення відповідностей і послідовностей (за кожне правильно виконане завдання – 1 бал).

1. Установіть відповідність між органами рослини і їхніми функціями.

 

Орган

Функції

А корінь

1 забезпечує зв'язок між усіма частинами рослини

Б пагін

2 дає початок розвитку нового пагона

В стебло

3 здійснює ґрунтове живлення рослин

Г брунька

4 здійснює фотосинтез, дихання і випаровування

Д листок

5 дає початок розвитку стебла, брунькам і листкам

 

2. Складіть відповідні пари між типом плода й рослиною, якій він притаманний.

 

Тип плода

Рослина

А кістянка

1 квасоля

Б сім'янка

2 капуста

В біб

3 вишня

Г ягода

4 смородина

Д стручок

5 соняшник

 

3. Установіть послідовність подій під час фотосинтезу.

А утворення цукру під дією світлової енергії

Б транспорт води до листків

В транспорт цукру до всіх органів рослин

Г поглинання води коренем

Д надходження вуглекислого газу в листок

Е поглинання хлорофілом світлової енергії

Завдання з відкритим питанням (за правильно виконане завдання - З бали).

Порівняйте особливості статевого й нестатевого розмноження.

ІІ варіант

A. Завдання з відкритими питаннями (загальна сума балів за виконані завдання - 12 балів).

1. Назвіть основні процеси життєдіяльності рослин.

2. Чим відрізняється ґрунтове живлення від повітряного?

3. Які видозміни вегетативних органів ви знаєте, яке їх значення в житті рослин?

4. Як пов'язані між собою процеси запилення, запліднення та утворення плодів і насіння?

Б. Тестові завдання: оберіть одну правильну відповідь (за кожне правильно виконане завдання - 1 бал).

1. Вегетативним органом рослини є;

а) квітка;

б) насінина;

в) пагін;

г) плід.

2. Початок усім іншим тканинам рослини дає тканина:

а) покривна;

б) основна;

в) твірна;

г) провідна коренів.

3. Кореневі бульби є видозміною коренів:

а) головного;

б) бічних;

в) додаткових;

г) усіх коренів.

4. Зачаткові квітки або суцвіття мають бруньки:

а) вегетативні;

б) генеративні;

в) змішані;

г) додаткові.

5. Поживні речовини в стеблах деревних рослин запасаються у:

а) корі;

б) камбії;

в) деревині;

г) серцевині.

6. Видозміною підземного пагона є:

а) вуса;

б) колючки;

в) бульби картоплі;

г) вусики.

7. Замикаючі клітини листка розташовані в тканині:

а) покривній;

б) стовпчастій;

в) губчастій;

г) основній.

8. Енергія, що необхідна для процесів життєдіяльності рослини, вивільняється під час процесу:

а) транспірації;

б) дихання;

в) фотосинтезу;

г) дихання і фотосинтезу.

9. Захищають рослини від хвороботворних організмів:

а) фітогормони:

б) фітонциди;

в) органічні добрива;

г) мінеральні добрива.

10. Низхідний потік поживних речовин відбувається по:

а) серцевинних променях;

б) ситоподібних трубках;

в) судинах;

г) судинах і ситоподібних трубках.

11. Квітка, що має маточки і тичинки:

а) одностатева;

б) однодомна:

в) двостатева;

г) дводомна.

12. Запліднення квіткових рослий це процес:

а) перенесення пилку з тичинок на маточку;

б) утворений сперміїв у пиляках;

в) утворення яйцеклітини у зародковому мішку;

г) злиття статевих клітин.

В. Комбіновані завдання

Завдання з вибором однієї правильної відповіді (за кожне правильно виконане тестове завдання - 0.5 бала).

1. Поглинання води й поживних речовин з ґрунту забезпечує зона кореня:

а) поділу;

б) розтягування;

в) провідна;

г) кореневих волосків.

2. Суцвіття зонтик має рослина:

а) айстра;

б) вишня;

в) подорожник;

г) горобина.

3. Зачатки квітки або суцвіть має брунька:

а) додаткова;

б) пазушна;

в) вегетативна;

г) генеративна.

4. Міцності та пружності рослинами надають тканини:

а) основні;

б) механічні;

в) покривні;

г) провідні.

5. Виведення з рослини водяної пари відбувається під час:

а) випаровування;

б) фотосинтезу:

в) дихання:

г) обміну речових.

6. Цибулиною розмножується:

а) малина;

б) конвалія;

в) полуниця;

г) тюльпан.

Завдання за вибором кількох правильних відповідей (за кожне правильно виконане тестове завдання - 1 бал).

1. Вегетативними органами рослини є:

а) пагін;

б) корінь;

в) квітка;

г) плід.

2. До видозмін пагона належать:

а) цибулина цибулі;

б) бульбо-корені;

в) бульби картоплі;

г) кореневище пирію.

3. Фотосинтез - це процес:

а) вивільнення енергії при розкладанні органічних речовин;

б) поглинання хлорофілом світлової енергії;

в) утворення органічних речовин з неорганічних за рахунок енергії світла;

г) повітряного живлення рослин.

Завдання на встановлення відповідностей і послідовності (за кожне правильно виконане завдання - 1 бал).

1. Складіть відповідні пари між видозмінами листка й рослинами, яким вони притаманні.

Видозміни листка

Рослини

А м'ясисті листки

1 барбарис

Б прилистки

2 цибуля

В луски

3 алое

Г колючки

4 горох

Д вусик

5 біла акація

 

 

2. Установіть відповідність між назвою тканини та її функцією.

 

Тканина

Функції

 

А твірна

1 забезпечує транспорт поживних речовин

Б основна

2 захищає рослину від несприятливих умов

В покривна

3 надає органам міцності та пружності та пружності

Г провідна

4 дає початок усім інтим тканинам

Д механічна

5 здійснює процес фотосинтезу

 

3. Зазначте послідовність подій під час запилення квітки.

А злиття сперміїв з яйцеклітиною і центральною клітиною

Б утворення насінини

В потрапляння пилку на приймочку маточки

Г потрапляння сперміїв до зародкового мішка

Д утворення зиготи

Е утворення пилкової трубки

Завдання з відкритим питанням (за правильно виконане завдання - З бали).

Порівняйте процеси фотосинтезу й дихання і укажіть їх значення.

IV. Підбиття підсумків уроку.

V. Рефлексія.

VI. Повідомлення домашньою завдання: повторити текст §21.

 

Цей матеріал з gdz-masters.org 

Уроки біології 6 клас

Вхід на сайт

Пошук

Корисні посилання

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0