Урок 53. Типи рослинних угруповань
Тема. Типи рослинних угруповань.
Мета уроку: - забезпечити протягом уроку засвоєння знань про рослинні угруповання, принципи їх формування та існування, ознайомити учнів з різними типами рослинних угруповань, їх утворенням, структурою і видовим складом, значенням у природі і житті людини; сформувати чітке уявлення про флору і рослинність;
- на матеріалі уроку продовжити формувати наукові погляди, екологічне мислення і переконання у пізнаваності певних закономірностей виникнення та існування рослинних угруповань, розуміння необхідності про структуру й умови існування їх для гармонійного співіснування природи і суспільства;
- продовжити формування загальнонавчальних умінь і навичок роботи з малюнками і текстом підручника, вміння застосовувати засвоєні знання у нових ситуаціях, аналізувати матеріал, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.
Методи та методичні прийоми: інформаційно-рецептивний, пошуковий.
Тип уроку: комбінований урок.
Наочність та обладнання: гербарні екземпляри, картини, таблиці, колекції комп'ютерних зображень видів рослин представників рівних угруповань: лісу, луків, степів, боліт і зображень цих угруповань, діафільм «Рослинні угруповання», «Різноманітність рослин і місць їх існування», географічні атласи, фізична карта України, карта рослинності, фізична карта півкуль, наочність попереднього уроку.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань і чуттєвого досвіду учнів.
A. Робота з гербарним матеріалом за завданням: у запропонованих гербарних зразках визначте життєві форми рослин і дайте їм характеристику (працюють чотири учні, перший учень характеризуй дерева, другий чагарники, третій - чагарники, четвертий - трави) за планом:
1) особливості будови вегетативних органів;
2) особливості росту і розвитку;
3) тривалість життя.
Б. Характеристика запропонованих угруповань (робота з таблицями, картинами, комп’ютерними зображеннями різних угруповань України (місцевого угруповання).
B. Повторення матеріалу за запитаннями:
1. Компонентами рослинних угруповань і плауни, хвощі і папороті. Яке місце вони посідають в угрупованнях?
2. Порівняйте особливості будови органів плауна і хвоща. Чим вони відрізняються?
3. Як відбувається розмноження плауна? Хвоща?
4. Назвіть особливості будови папоротей.
5. Як розмножується папороть?
Г. Розв'язання біологічних задач.
1. В Україні трапляються різні види рослинних угруповань. Які показники характеризують ці угруповання? Чому дубові ліси називають дібровами, а березові березняками? Відомо, що в цих угрупованнях, окрім берези або дуба, ростуть й інші рослини. Чому вони мають такі назви?
2. До складу угруповань, входять рослини різних видів, різних життєвих форм і організми - представники різних груп. Зрозуміло, що між ними під час спільного зростання виникають різні типи зв’язків, які називають симбіозом. Ці взаємозв'язки можуть бути як корисними, так і шкідливими. Наведіть приклади корисних і несприятливих для рослин зв'язків.
3. У рослин у процесі фотосинтезу утворюються органічні речовини, які містяться в різних органах. Тварини, які живуть в угрупованнях, живляться цими органами рослин. У процесі довгого сумісного життя у рослин виникли різноманітні пристосування для захисту від поїдання тваринами. Опишіть приклади рослин, які мають такі пристосування. А самі рослини можуть живитися тваринами? Наведіть приклали.
II. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і завдань уроку.
Були у матері-Природи
донечки такої вроди:
хто їх побачив хоть на мить -
не зміг забути й розлюбить.
Голубооку звали Флора,
у неї очі наче зорі.
Завжди замріяна, тендітна,
ласкава, ніжна та привітна.
А Фауна швидка, як вітер,
могла за птахами летіти
і за оленями стрибати,
та з білочками пустувати,
Обидві світ живий любили,
відтак його боготворили:
тож вирішила мудра мати
в придане їм дарунки дати,
Мрійливій Флорі - світ рослинний.
а жвавій Фауні - тваринний,
щоб берегли і доглядали,
від всього злого захищали.
Живуть в легендах і понині
живого світу дві богині.
Сьогодні ми з вами знову завітаємо в гості до Флори, до її царства, її володінь, які розкинулися по всіх континентах нашої планети. А Фауна нехай почекає нас до наступного року, і з природознавства і географії ви пам'ятаєте, що поверхня нашої планети є поверхнею кулі, тому сонячні промені потрапляють на неї в різних точках під різними кутами. Тому богиня Флора розселила на землі саме ті типи рослинності, які добре пристосувалися до існування у своїх місцезростаннях. Не обділила Флора і нашу Україну, вона багата різними і рослинними угрупованнями. Це і ліси, і луки, і степи, і болота, на яких зростають різноманітні рослини, що становлять красу і багатство нашої рідної природи. Завітаймо в гості до наших українських угруповань і познайомимося з ними.
Завдання уроку.
1. З'ясувати, які є типи рослинних угруповань.
2. Ознайомитися з ознаками, притаманними цим угрупованням.
3. Визначити, які існують сукупності видів та сукупності рослинних угруповань.
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Характеристики основних типів рослинних угруповань, їх видовий склад, домінуючі і супутні види, життєві форми, просторове розташування рослин в угрупованнях, значення в природі і житті людини.
А. Розповідь з елементами бесіди, доповіді учнів, складання таблиці «Характеристика рослинних угруповань»
Б. Самостійна робота учнів з текстом і малюнками підручника за завданням: опрацюйте текст і малюнки § 49, роздивіться таблиці, картини, гербарні зразки рослин, визначте характерні особливості рослинних угруповань, їх видовий склад, умови існування і значення в природі й житті людини, дані занесіть до таблиці «Характеристика рослинних угруповань» (характеристику угруповання ліс для зразка роботи можна зробити разом з учнями).
В. Робота учнів в групах: учні об'єднуються у 5 груп (на розсуд учителя):
1-ша група широколисті ліси;
2-га група хвойні ліси;
3-тя група лука;
4-та група степи;
5-та група - болота.
Кожна група одержує необхідну наочність і завдання охарактеризувати запропоновані угруповання за планом:
1) загальна характеристика угруповання;
2) життєві форми представників;
3) видовий склад;
4) панівні види в угрупованнях;
5) умови існування угруповання;
6) значення в природі і житті людини.
IV. Закріплення матеріалу, вивченою на уроці.
Бесіда за запитаннями:
1. Назвіть типи рослинних угруповань.
2. Чим ці угруповання відрізняються між собою?
3. Яке значення мають угруповання в природі і житті людини?
4. Якого ставлення до себе потребують рослинні угруповання з боку людини?
V. Узагальнення та систематизація знань.
Робота учнів за завданням на с. 186 підручника.
VI. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів.
VII. Рефлексія.
VIII. Повідомлення домашнього завдання: опрацювати текст і малюнки § 49, підготувати відповіді на запитання на с 186, доповіді про значення різних груп рослин (за порадою учителя або за вибором учнів), повторити матеріал § 44.
Цей матеріал з gdz-masters.org