Особистий сайт Коваленка Сергія Івановича

Вівторок, 14.05.2024, 14:32

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | Головна | Урок 55. Різноманітність рослин | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід

Урок 55. Різноманітність рослин

Тема. Різноманітність рослин.

Мета уроку: - систематизувати, узагальнити, відкорегувати та проконтролювати набуті знання з теми;

- розвивати навички узагальнення та систематизації знань, уміння застосовувати засвоєні знаня для виконання контрольних завдань, що ґрунтуються на цих знаннях.

Методи та методичні прийоми: репродуктивний, пошуковий.

Тип уроку: урок узагальнення, систематизації та перевірки знань, умінь і навичок.

Хід уроку

І. Узагальнення і систематизація знань.

А. Бесіда за запитаннями:

1. Назвіть середовища життя рослин.

2. Яка головна ознака об'єднує рослини в одну групу?

3. Назвіть одиниці класифікації рослин.

4. За якими ознаками рослини поділяють на групи: водорості та вищі рослини?

5. Наведіть приклади зелених водоростей і назвіть їх характерні ознаки.

6. Які групи рослин належать до вищих рослин, що розмножуються спорами?

7. Назвіть особливості будови вегетативних органів вищих рослин, що розмножуються спорами?

8. Які особливості розмноження цих рослин?.

9. Порівняйте особливості процесів запліднення водоростей і мохів.

10. Яке значення мохів у природі і житті людини?

11. Назвіть представників і особливості будови і розмноження:

а) плаунів;

б) хвощів;

в) папоротей.

12. Порівняйте особливості процесів запліднення моху і папороті.

13. Яке значення плаунів, хвощів і папоротей у природі і житті людини?

14. Наведіть приклади представників й укажіть особливості будови вегетативних органів голонасінних.

15. Як відбуваються процеси запилення, запліднення та утворення насіння у голонасінних рослин?

16. Яка роль голонасінних у природі і житті людини?

17. Які ознаки притаманні покритонасінним рослинам?

18. Як відбуваються процеси запилення і запліднення у покритонасінних?

19. Порівняйте процеси запліднення папороті і покритонасінних рослин.

20. Порівняйте процеси запліднення голонасінних і покритонасінних рослин.

21. Яких переваг надає насінина насінним рослинам перед рослин, що розмножуються спорами?

22. Назвіть ознаки однодольних і дводольних рослин і укажіть, яка ознака є головною для віднесення тієї чи іншої рослини до однодольних або дводольних.

23. Назвіть основні групи сільськогосподарських рослин, їх представників і значення їх для людини.

24. На які групи поділяють рослини по відношенню до екологічних чинників:

а) світла;

б) температури;

в) води.

25. За якими особливостями будови виділяють основні життєві форми рослин?

26. Що називають рослинними угрупованнями? Наведіть приклади рослинних угруповань укажіть їх особливості.

27. Як пристосовуються рослини до сумісного життя в угрупованнях?

28. Які зв'язки виникають в угрупованнях між рослинами та іншими організмами?

29. Яке значення миють рослини для існування життя на нашій планеті?

30. Наведіть приклади позитивного і негативного впливу людини па рослинний світ.

31. Які заходи необхідно проводити для охорони, збереження і зростання видового різноманіття рослин?

Б. Перевірка практичних навичок:

1. Розгляньте гербарні зразки представників вищих рослин, що розмножуються спорами, і визначте, які рослини належать до мохів, плаунів, хвощів, папоротей.

2. Розгляньте гербарний зразок моху зозулин льон і папороті щитник чоловічий і укажіть, що в їх будові є статевим і що нестатевим поколінням.

3. Розподіліть запропоновані гербарні зразки рослин на групи за їх життєвими формами і укажіть, за яким принципом побудовано таку класифікацію життєвих форм.

4. Розподіліть за ярусами запропоновані гербарні зразки рослин угруповання широколистого лісу (або іншого угруповання).

II. Мотивація діяльності учнів, повідомлення завдань уроку.

Ми закінчили вивчення різноманітності рослин нашої планети і переконалися, що вони дійсно дуже різноманітні за своєю будовою, місцем зростання, своїм відношенням до факторів навколишнього середовища, своїм пристосуванням до дії цих факторів, своїми взаємозв'язками з іншими організмами, що всі вони схожі за основними процесами життєдіяльності, що всі вони без винятку мають велике значення в природі та житті людини і заслуговують на пошану, збереження та охорону. Тепер настав час довести, що ви добре працювали і вмістє застосовувати набуті знання під час виконання контрольних завдань.

Завдання уроку.

1. Узагальнити знання з теми «Різноманітність рослин».

2. Перевірити вміння і навички, набуті під час виконання практичних робіт.

3. Перевірити вміння застосовувати набуті знання під час роботи з контрольними завданнями.

III. Перевірка знань фактичною матеріалу.

А. Завдавши з відкритими питаннями. (загальна сума балів за виконані завдання – 12 балів)

І варіант

1. Назвіть основні життєві форми рослин, наведіть приклади представників кожної життєвої форми.

2. Які групи рослий і за якими ознаками належать до вищих рослин, що розмножуються спорами. Наведіть приклади.

3. Порівняйте будову вегетативного тіла мохів і папороті.

4. Охарактеризуйте процеси запліднення голонасінних і покритонасінних рослин.

5. Яке значення голонасінних рослин у природі та житті людини?

Б. Тестові завдання оберіть одну правильну відповідь. (за кожне виконане завдання – 1 бал)

1. Найменшою одиницею класифікації є:

а) клас;

б) рід;

в) вид;

г) родина.

2. До бурих водоростей належить:

а) улотрикс;

б) сфагнум;

в) спірогіра;

г) хлорела.

3. Зозулин льон прикріплюється до ґрунту і всмоктує воду з розчинами мінеральних солей за допомогою:

а) головного кореня;

б) додаткових коренів;

в) ризоїдів;

г) водоносних клтин

4. Серед голонасінних листопадною рослиною є:

а) сосна;

б) модрина;

в) яловець;

г) ялина.

5. Чинниками живої природи є:

а) вітер;

б) освітленість;

в) температура повітря;

г) хижацтво.

6. За рахунок відмерлих решток мохів утворилась корисна копалина:

а) діатоміт;

б) вапно;

в) торф;

г) кам'яне вугілля.

7. Запліднення вищих спорових рослин можливе тільки за наявності в середовищі:

а) світла;

б) води;

в) високої температури;

г) вітру.

8. У світлолюбних рослин краще розвинена тканина:

а) покривна;

б) механічна;

в) губчаста:

г) стовпчаста.

9. Для однодольних рослин притаманна основна ознака:

а) стрижнева коренева система;

б) мичкувата коренева система;

в) дві сім'ядолі зародка;

г) пірчасте жилкування листків.

10. Вищі рослини порівняно з водоростями мають ознаки:

а) здатність до фотосинтезу;

б) клітинна будова;

в) органи спороношення;

г) вегетативні органи.

11. Статеве покоління переважає в життєвому циклі:

а) мохів;

б) плаунів;

в) хвощів;

г) папоротей.

12. Головною ознакою покритонасінних рослин, яка дала їм змогу опанувати суходіл, є:

а) розмноження насінням;

б) формування плода;

в) запилення вітром;

г) фотосинтез.

В. Комбіновані завдання.

Завдання за вибором однієї правильної відповіді. (за правильно виконане завдання – 0.5 бала)

1. Зазначте групу водоростей, представники якої здатні мешкати на найбільших глибинах:

а) діатомові;

б) бурі;

в) червоні;

г) зелені.

2. Сосна та ялина належать до:

а) мохів:

б) папоротей;

в) хвощів;

г) голонасінних.

3. Дводомною рослиною є:

а) зозулин льон;

б) плаун булавоподібний;

в) хвощ польовий;

г) щитник чоловічий.

4. До антропогенних чинників належить:

а) ураган;

б) земне тяжіння;

в) вирубування лісів;

г) гроза.

5. У світлолюбних рослин краще розвинена тканина:

а) стовпчаста;

б) губчаста;

в) покривна;

г) механічна.

6. Статеве покоління переважає в життєвому циклі:

а) плаунів;

б) папоротей;

в) хвощів;

г) мохів.

Завдання з вибором кількох правильних відповідей (де за кожну правильну відповідь - 1 бал)

1. Заросток папороті виконує функції:

а) утворює спори;

б) утворює статеві клітини;

в) утворює органічні речовини;

г) накопичує в воду.

2. Сполуки Силіцію накопичуються в клітинах рослин:

а) червоних водоростей;

б) діатомових водоростей;

в) плаунів;

г) хвощів.

3. Голонасінні рослини мають таке значення в природі і житті людина;

а) озеленення населених пунктів;

б) утворюють отруйні речовини;

в) джерело деревини;

г ) виділяють у повітря велику кількість фітонцидів.

Завдання на встановлення характерних ознак рослин, відповідностей, послідовностей (за кожну правильну відповідь - 1 бал)

1. Визначте характерні ознаки дводольних рослин.

А Кількість сім'ядолей

Б Тип кореневої системи

В Жилкування листків

Г Життєва

форма у зародку

1 одна сім'ядоля

1 стрижнева

1 паралельне дугове

1 дерева, чагарники трави

2 дві сім'ядолі

2 мичкувата

2 сітчасте

2 переважно трави

2. Встановіть відповідність між групами сільськогосподарських рослин і їхніми представниками.

Групи рослин

Представники

А зернові

1 черешня

Б овочеві

2 малина

В плодові

3 ячмінь

Г ягідні

4 помідори

 

3. Визначте послідовність подій під час запліднення сосни звичайної.

А проростання пилкового зерна й утворення пилкової трубки

Б розкриття лусок жіночих шишок

В формування зародка насінини

Г злиття спермія з яйцеклітиною

Д виділення краплини клейкої рідини насінним зачатком

Е потрапляння пилкового зерна до насінного зачатка

Завдання з відкритим питанням. (за виконане завдання - 3 бали)

Які ознаки дали змогу покритонасінним стати панівною групою рослин на Землі порівняно з голонасінними.

II варіант

А. Завдання з відкритими питаннями. (загальна сума балів за виконані завдання – 12 балів)

1. Назвіть основні екологічні групи рослин і наведіть приклад кожної групи.

2. Які групи рослин і за якими ознаками належать до насінних рослин?

3. Порівняйте будову вегетативного тіла папороті і голонасінних рослин.

4. Охарактеризуйте процеси запліднення голонасінних і покритонасінних рослин.

5. Яке значення покритонасінних у природі і житті людини?

Б. Тестові завдання: оберіть одну правильну відповідь. (за кожне правильно виконане завдання - 1 бал)

1. Під час класифікації рослин подібні між собою види рослин об'єднують один:

а) клас;

б) відділ;

в) порядок;

г) рід.

2. До багатоклітинних зелених водоростей належить:

а) спірогіра;

б) ламінарія;

в) порфіра;

г) хламідомонада.

3. Папоротям притаманна ознака:

а) не мають коренів, розмножуються спорами;

б) мають корені розмножуються насінням;

в) мають корені. розмножуються спорами;

г) тіло не має вегетативних органів.

4. Запилення голонасінних відбувається за участі:

а) води;

б) вітру;|

в) комах;

г) птахів.

5. Чинниками неживої природи є:

а) симбіоз;

б) осушення боліт;

в) конкуренція;

г) вологість ґрунту.

6. На тканини та органи не поділене тіло рослин:

а) водоростева

б) мохів;

в) плаунів;

г) папоротей.

7. У тіньовитривалих рослин краще розвинена тканина листків:

а) стовпчаста;

б) губчаста;

в) покривна;

г) механічна.

8. Дводомною рослиною є:

а) щитник чоловічий;

б) зозулин льон;

в) хвощ польовий;

г) плаун булавоподібний.

9. Для дводольних рослин характерна основна ознака:

а) паралельне або дугове жилкування листків;

б) майже відсутній камбій;

в) мичкувата коренева система;

г) стрижнева коренева система.

10. Купки спорангіїв, які розміщені на нижньому боці листків , папороті, виконують функції:

а) утворення гамет;

б) запліднення;

в) спороутворення;

г) вегетативне розмноження.

11. Статеві покоління щитника чоловічого представлені:

а) зеленою рослиною з листками;

б) зеленим надземним заростком;

в) коробочкою на ніжці;

г) безбарвним підземним заростком.

12. Головною ознакою голонасінних, яка дала їм змогу поширитися на всіх континентах планети (окрім Антарктиди);

а) наявність плода;

б) запилення вітром;

в) фотосинтез;

г) розмноження насінням.

В. Комбіновані завдання.

Завдання з вибором однієї правильної відповіді (за правильно виконане тестове завдання – 0.5 бала)

1. До примітивних вищих рослин, що розмножуються спорами, належать:

а) папороті;

б) хвощі;

в) плауни;

г) мохи.

2. Листопадною голонасінною рослиною є:

а) ялина;

б) яловець;

в) модрина;

г) кедр.

3. Тканини та органи відсутні у:

а) мохів;

б) водоростей;

в) плаунів;

г) хвощів.

4. У тіньовитривалих рослин краще розвинена тканина:

а) губчаста;

б) стовпчаста;

в) механічна;

г) провідна.

5. Чинниками живої природи є:

а) виверження вулкана;

б) земне тяжіння;

в) паразитизм;

г) будівля греблі.

6. Спорофітом у вищих спорових рослий називають:

а) статеві клітини;

б) заросток;

в) статеве покоління;

г) нестатеве покоління.

Завдання за вибором кількох правильних відповідей. (за кожну правильну відповідь – 1 бал)

1. Заросток папороті виконує функції:

а) утворює спори;

б) утворах статеві клітини;

в) утворює органічні речовини під час фотосинтезу;

г) накопичує в клітинах воду.

2. Кам'яне вугілля утворилося з решток викопних рослин:

а) папоротей;

б) хвощів;

в) плаунів;

г) хвойних.

3. У зрілої насінини голонасінних зародок:

а) має зародковий корінь;

б) зародкове стебло;

в) декілька сім'ядолей та ендосперм;

г) покрита стінкою плода.

Завдання на встановлення характерних ознак рослин, відповідносте, послідовностей (за кожну правильну відповідь – 1 бал)

1. Визначте характерні ознаки однодольних рослин.

А Кількість сім'ядолей

Б Тип кореневої системи

В Жилкування листків

Г Життєва

форма у зародку

1 одна сім'ядоля

1 стрижнева

1 паралельне дугове

1 дерева, чагарники трави

2 дві сім'ядолі

2 мичкувата

2 сітчасте

2 переважно трави

2. Установіть відповідність між групами сільськогосподарських рослин і їхніми представниками.

Групи рослин

Представники

А зернові

1 аґрус

Б овочеві

2 кукурудза

В плодові

3 морква

Г ягідні

4 персик

 

3. Установіть послідовність етапів розвитку папороті щитника чоловічого.

А Утворення зиготи

Б Запліднення при участі води

В Утворення із спори заростка

Г Розвиток особини нестатевого покоління

Д Дозрівання спор

Е Дозрівання чоловічих і жіночих статевих клітини

Завдання з відкритим питанням (за правильно виконане завдання – 3 бали)

Які ознаки дали змогу голонасінним порівняно з папоротями поширитися на всіх континентах Землі (окрім Антарктиди)?

III. Підбиття підсумків уроку.

IV. Рефлексія.

V. Повідомлення домашнього завдання: повторити § 3 и 16, підготувати повідомлення, міні-презентації про різноманітність грибів.

Примітка: закласти дослід з отримання грибниці цвілевого гриба мукора.

 

Цей матеріал з gdz-masters.org 

Уроки біології 6 клас

Вхід на сайт

Пошук

Корисні посилання

Статистика


Онлайн всього: 23
Гостей: 23
Користувачів: 0