Особистий сайт Коваленка Сергія Івановича

Вівторок, 14.05.2024, 02:39

Ви увійшли як Гість | Група "Гости"Вітаю Вас Гість | Головна | Урок 63. Гриби | Мій профіль | Реєстрація | Вихід | Вхід

Урок 63. Гриби

Тема. Гриби.

Мета уроку: - узагальнити, систематизувати, відкорегувати та проконтролювати знання учнів з теми «Гриби»;

- продовжити розвивати навички узагальнення та систематизації знань, уміння застосовувати засвоєні знання для виконання завдань, що ґрунтуються на цих знаннях.

Методи та методичні прийми:  репродуктивний, пошуко­вий.

Тип уроку: урок узагальнення, систематизації та перевірки знань, умінь, навичок.

Наочність та обладнання: натуральні об'єкти, муляжі грибів, картини, таблиці, атласи грибів, колекції лишайників тощо.

Хід уроку

I. Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми і мети уроку.

Ми закінчили ви­вчати гриби, що таємно і явно мешкають навколо нас. Пам'я­таєте, великий російській поет О.С. Пушкін вважав гриби «низькою природою, у якій мало вишуканості», а Карл Лінней вважав групу грибів хаосом, у якому неможливо знайти жодної системи. Тепер, коли ми ознайомилися з грибами, можемо не погодитися з висновками цих великих людей. За­вдяки роботі багатьох учених, які протягом тривалого часу вивчали гриби і визначили особливості їхньої будови, їх жит­тєдіяльність, розмаїття, середовище життя, їх взаємозв'язки з іншими організмами і вплив на них, завдяки і нашій роботі на уроках, коли ми ознайомлювалися з усіма цими особливос­тями біології грибів, ми переконалися в тому, що все таємне із часом стає відомим. Усе є у грибів: і система, і вишуканість, і навіть краса, і всі ознаки, що притаманні живим організ­мам. Ми переконалися в цьому, а тепер настав час визначити, як ми засвоїли знання про ці незвичайні «творіння» природи і довести насамперед собі, що наше знайомство з грибами було успішним.

II. Узагальнення, систематизація і закріплення знань.

А. Бесіда за запитаннями:

1. Чому гриби виділено в окрему групу?

2. На які групи поділяють гриби за кількістю клітин, з яких складається їхнє тіло?

3. Яку будову має вегетативне тіло гриба?

4. Що таке грибниця?

5. Як гриби живляться?

6. До яких організмів належать гриби за способом свого жив­лення?

7. Як гриби розмножуються?

8. Наведіть приклади представників екологічних груп грибів і охарактеризуйте ці групи:

а) сапротрофи;

б) паразити;

в) симбіонти.

9. Яку будо­ву мають шапинкові гриби?

10. На які дві групи їх поділяють за будовою шапинки?

11. Наведіть приклади представників кожної групи.

12. На які групи поділяють шапинкові гриби за їх їстівними якостями?

13. Наведіть приклади представни­ків кожної групи.

14. Яким вимогам повинні відповідати їс­тівні гриби?

15. Чому отруйні гриби мають таку назву?

16. Які існують правила збирання грибів?

17. Які гриби паразитують на рослинах?

18. Чим небезпечні трутовики для деревних рослин, паркових і лісових господарств?

19. Якої шкоди здоров'ю людини завдають паразитичні гриби?

20. Що собою становить лишайник як організм?

21. Яку зовнішню будову має його вегетативне тіло?

22. На які групи за зовнішньою будовою поділяють лишайники?

23. Яку внутрішню будову має тіло лишайнику?

24. Як лишайник живиться?

25. Якими способами лишайник розмножується?

26. Що спільного і від­мінного між взаємовигідним співжиттям двох різних організ­мів і паразитизмом?

27. Чому лишайники вважають особливою групою грибів, а не водоростей чи ціанобактерій?

28. Яке зна­чення в природі і житті людини мають:

а) гриби,

б) лишайники.

Б. Перевірка практичних навичок:

1. Серед запропонова­них плодових тіл (засушених, моделей, муляжів грибів, лис­тівок) виберіть окремо їстівні й отруйні види грибів.

2. Серед запропонованих грибів виберіть трубчасті й пластинчасті.

3. Розпізнайте в колекції накипні, листуваті, кущисті лишай­ники.

III. Перевірка знань фактичного матеріалу, глибини його засвоєння.

А. Завдання з відкритими питаннями (загальна сума балів за виконані завдання -12)

І варіант

1. Наведіть приклади їстівних грибів. Які їстівні гриби трапля­ються у вашій місцевості?

2. Яку будову має вегетативне тіло шапинкового гриба?

3. Порівняйте спосіб живлення грибів сапротрофів і симбіонтів. Наведіть приклади представників кожної групи.

4. Яке значення мають гриби в природі?

ІІ варіант

1. Наведіть приклади отруйних грибів. Які отруйні гриби трапля­ються у вашій місцевості?

2. Яку зовнішню і внутрішню будову має тіло лишайнику?

3. Порівняйте спосіб живлення грибів сапротрофів і паразитів. Наведіть приклади представників кожної групи.

4. Яке позитивне і негативне значення грибів у житті людини.

Б. Тестові завдання: оберіть одну правильну відповідь (за кож­не правильно виконане завдання - 1 бал)

І варіант

1. До одноклітинних грибів належать:

а) пеніцил;

б) дріжджі;

в) опеньок;

г) лисичка.

2. Трубчастим грибом є:

а) печериця;

б) сироїжка;

в) підберезник;

г) мухомор.

3. Картоплю і помідори вражає гриб:

а) сажка;

б) фітофтора;

в) борошниста роса;

г) трутовик.

4. Гриби, що живляться органічними речовинами живих організ­мів, належать до:

а) сапротрофів;

б) паразитів;

в) конкурентів;

г) фотосинтетиків.

5. Оболонка клітини більшості грибів містить:

а) глюкозу;

б) це­люлозу;

в) хітин;

в) Силіцій.

6. У клітинах грибів немає:

а) мітохондрій;

б) пластид;

в) ядра;

г) цитоплазми.

7. Лишайники кріпляться до поверхні за допомогою:

а) коренів;

б) присосків;

в) ризоїдів;

г) гіфів.

8. Лишайник, тіло якого повністю зростається з поверхнею, на­зивають:

а) кущистими;

б) листуватими;

в) накипними;

г) дерев­ними.

9. Білу цвіль на продуктах харчування утворює:

а) пеніцил;

б) фі­тофтора;

в) аспергіл;

г) мукор.

10. Спороутворення в підберезника відбувається в особливому шарі:

а) на пластинках;

б) в трубочках;

в) гіфів;

г) в коробочці.

11. Гіфи гриба і коренів вищих рослин утворюють форму симбіо­зу:

а) мікоризу;

б) паразитизм;

в) хижацтво;

г) конкуренцію.

12. За способом живлення гриби подібні до тварин, оскільки:

а) здатні до фотосинтезу;

б) є гетеротрофами;

в) самі утворюють ор­ганічні речовини;

г) мають органи для захоплення їжі.

II варіант

1. До пластинчастих грибів належить:

а) білий;

б) підберезник;

в) мухомор;

г) маслюк.

2. Їстівним грибом є:

а) бліда поганка;

б) дощовик несправжній;

в) сироїжка блювотна;

г) підосичник.

3. Деревні рослини вражає гриб:

а) трутовик;

б) підосичник;

в) підберезник;

г) опеньки.

4. Клітини грибів не мають:

а) мітохондрій;

б) ядра;

в) хлороплас­тів;

г) цитоплазми.

5. Спільною ознакою в будові клітин грибів і рослин є наявність:

а) хлоропластів;

б) хромопластів;

в) лейкопластів;

г) вакуоль з клі­тинними соком.

6. Гриб, що живиться органічними речовинами мертвих організ­мів, належить до:

а) паразитів;

б) сапротрофів;

в) конкурентів;

г) симбіонтів.

7. До складу тіла лишайнику входить водорість і:

а) бактерія;

б) плаун;

в) мох;

г) гриб.

8. Лишайник, який кріпиться до поверхні своєю звуженою час­тиною, належить до:

а) кущистих;

б) листуватих;

в) накипних;

г) де­ревних.

9. Злакові рослини вражає гриб-паразит:

а) ріжки;

б) борошняна роса;

в) фітофора;

г) трутовик.

10. Спороутворення в мукора відбувається в особливому шарі утворів:

а) трубочок;

б) пластинок;

в) гіфів;

г) коробочки.

11. Мікориза вищих рослин і гриба - приклад взаємовідносин:

а) конкуренція;

б) хижацтво;

в) паразитизм;

г) симбіоз.

12. За типом живлення гриби відносять до гетеротрофів, тому що вони:

а) ведуть прикріплений спосіб життя;

б) здатні до фотосинте­зу;

в) живляться готовими органічними речовинами;

г) не мають органів захоплення їжі.

В. Комбіновані завдання.

І варіант

Завдання з вибором однієї правильної відповіді (за кожне правильно виконане завдання - 0,5 бала).

1. До їстівних грибів відносять:

а) бліду поганку;

б) печерицю;

в) мукор;

г) трутовик.

2. Трубчастим грибом є:

а) сироїжка;

б) мухомор;

в) опеньки;

г) маслюк.

3. Картоплю і помідори вражає гриб:

а) сажка;

б) борошниста роса;

в) фітофтора;

г) пеніцил.

4. До складу тіла лишайнику, окрім водорості, входить:

а) мох;

б) плаун;

в) бактерія;

г) гриб.

5. Оболонки більшості грибів містять:

а) хітин;

б) крохмаль;

в) целюлозу;

г) Силіціум.

6. Лишайник, тіло якого прикріплюється до поверхні звуженою частиною, належить до:

а) накипних;

б) кущистих;

в) листуватих;

г) деревних.

Завдання з вибором кількох правильних відповідей (за кожну правильну відповідь - 1 бал),

1. Отруйними грибами є:

а) мукор;

б) мухомор;

в) бліда поганка;

г) сироїжка.

2. До складу тіла лишайнику входять організми:

а) гриб;

б) мох;

в) водорість;

г) ціанобактерії.

3. Сапротрофами є гриби:

а) іржасті гриби;

б) мукор;

в) пеніцил;

г) сажка.

Завдання на встановлення відповідності, характеристики ор­ганізмів (за кожне правильно виконане завдання - 1 бал),

1. Визначте ознаки шапинкового гриба підосичника.

А Будова шапинки

Б Спосіб живлення

В їстівний чи отруйний

1 трубчаста

1 сапротроф

1 їстівний

2 пластинчаста

2 паразит

2 отруйний

 

З симбіонт

 

 

2. Установіть відповідність між способами живлення і приклада­ми грибів, яким притаманний відповідний спосіб.

Спосіб живлення

Представники

А сапротроф

1 сажка

Б паразит

2 підосичник

В симбіонт

3 пеніцил

 

3. Установіть відповідність між групами лишайників за особли­востями їх зовнішньої будови і характеристикою їх представників.

Групи лишайників

Характеристика представників

А накипні

1 тіло лишайнику кріпиться до поверхні звуженою частиною

Б листуваті

2 лишайник має прямостійне або звисле розгалужене чи нерозгалужене тіло

В кущисті

З тіло міцно прикріплюється до поверхні каменів, кори дерев

 

4. Завдання з відкритим питанням (за правильно виконане за­вдання - 3 бали)

Порівняйте способи живлення грибів сапротрофів і паразитів. II варіант

Завдання з вибором однієї правильної відповіді (за правильно виконане завдання - 0,5 бала)

1. До отруйних грибів належить:

а) лисичка;

б) маслюк;

в) мухомор;

г) підосичник.

2. Пластинчастим шапинковим грибом є:

а) опеньок;

б) маслюк;

в) білий;

г) підберезник.

3. Деревні рослини вражає гриб:

а) сажка;

б) борошниста роса;

в) фітофтора;

г) мукор.

4. Клітини грибів не мають:

а) хлоропластів;

б) клітинної стінки;

в) ядра;

г) мітохондрій.

5. Одноклітинним грибом є:

а) дріжджі;

б) ага;

в) опеньок;

г) ли­сичка.

6. Лишайник, тіло якого нагадує розгалужені чи не розгалужені кущики, називають:

а) листуватим;

б) кущистим;

в) деревним;

г) на­кипним.

Завдання з вибором кількох правильних відповідей (за кожну правильну відповідь - 1 бал),

1. Їстівним шапинковим грибом є:

а) лисичка;

б) бліда поганка;

в) маслюк;

г) підберезник.

2. До складу тіла лишайнику, окрім гриба, можуть входити:

а) мох;

б) бактерії;

в) ціанобактерії;

г) водорості.

3. Паразитичний спосіб життя веде гриб:

а) губка березова;

б) бо­рошниста роса;

в) мукор;

г) сажка.

Завдання на встановлення відповідності, характеристики ор­ганізмів (за кожне правильне виконане завдання - 1 бал)

1. Визначте ознаки шапинкового гриба мухомора.

А Будова шапинки

Б Спосіб живлення

В їстівний чи отруйний

1 трубчаста

1 сапротроф

1 їстівний

2 пластинчаста

2 паразит

2 отруйний

 

З симбіонт

 

 

2. Установіть відповідність між способами живлення і приклада­ми грибів, яким вони притаманні.

Спосіб живлення

Представник

А сапротроф

1 підберезник

Б паразит

2 мукор

В симбіонт

3 трутовик

 

3. Установіть відповідність між терміном і його визначенням.

Термін

Визначення

А грибниця

1 симбіоз гіфів гриба і коренів рослини

Б гіфи

2 сукупність гіфів тіла гриба

В мікориза

3 ниткоподібні утвори, з яких складається тіло гриба

 

Завдання з відкритим питанням (за правильно виконане за­вдання - 3 бали).

Порівняйте спосіб живлення грибів сапротрофів і симбіонтів.

IV. Підбиття підсумків уроку, оцінювання роботи учнів.

V. Рефлексія.

VІ. Повідомлення домашнього завдання: повторити всі записи в зошиті, що робилися протягом року, підготуватися до уроку узагальнення знань з курсу біології 6 класу.

 

Цей матеріал з gdz-masters.org 

Уроки біології 6 клас

Вхід на сайт

Пошук

Корисні посилання

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0